Шпионски скандал между САЩ и Китай


Шпионски скандал между САЩ и Китай
Снимка:

Американското правителство препоръча да се блокират всички сделки по сливане и придобиване, които могат да осигурят на китайците достъп до националния пазар на телекомуникационни услуги.

Отделно, бизнесът бе предупреден да се откаже от покупките на устройства, произвеждани от ZTE и Huawei.

Според отчета на Комисията по разузнаване към Конгреса, през изминалата година Huawei са изкарали в САЩ почти 1,5 млрд. долара.

Вашингтон е притеснен, че компаниите от Народната република, предлагащи апаратно и телекомуникационно оборудване, подронват националната сигурност.

От Reuters съобщиха, че официалният представител на Huawei Уилям Пламер отрича всички подозрения.

„Твърденията, че Huawei пренебрегва техническите и комерсиални правила са абсолютно необосновани.” – категоричен бе той.

Засега не е ясно как отправените от Вашингтон обвинения ще повлияят на пазара на телекомуникационни уреди. Все пак китайските фирми продават телефоните си редом с Verizon, Sprint и T-Mobile.

„Американските фирми, които искат да си купят от продуктите на Huawei, трябва да си намерят друг доставчик, ако са загрижени за интелектуалната собственост на своите клиенти, а и за националната сигурност на САЩ” – препоръча председателят на Комисията по разузнаване Майк Роджърс.

Официално оповестеният доклад не съдържа подробни доказателства, но те са включени в засекретената му версия.

„Продажбите на телекомуникационно оборудване, реализирани от ZTE в САЩ, възлизат на малко над $30 млн. годишно. В същото време, оборотите на големите западни производители надхвърлят 14 млрд. долара" – отговориха ZTE на обвиненията на разузнаването.

ZTE и Huawei са собственост на китайското правителство и активно се борят за дял на комуникационния пазар в САЩ, предупреждава Вашингтон. Америка предполага, че Народната република гони своите собствени цели.

Експерти обаче предупредиха, че корпоративният конфликт лесно може да се разрасне в междудържавен. Щатските военни неведнъж отбелязват, че Китай застрашава националните кибернетични системи за сигурност. Сега, ако се съди по скандала с корпоративния шпионаж, напрежението ще продължи да нараства.

Особен колорит на случая придава информация, разпространена от американските медии, според която корпорацията Bain Capital, която до 1999 г. бе собственост на кандидат президента Мит Ромни, е имала делови отношения с Huawei. Днес Ромни заявява, че смята да засили натиска над Пекин заради нарушенията над правата на човека в Поднебесната империя.

 

  • Етикети:

Още от Технологии


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.72168
  • GBP
    1
    2.27758
  • JPY
    100
    1.20745
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички