Американски учени създадоха евтин плат, трансформиращ телесната топлина в електричество.
Парче от новата материя на стойност 1 щатски долар, може да захрани чрез допир с човешката кожа мобилен телефонен апарат, пише в. "Дейли мейл".
Разработката е дело на изследователи от университета "Уейк Фрост" в Северна Каролина.
Принципът на термоелектричеството е известен от доста отдавна, но досега не беше широко използван, тъй като материалите за оползотворяването на този ефект бяха много скъпи.
Така например килограм на съединението бисмут телурид, с което досега бяха правени опити, струваше 1000 долара.
С разработването на евтиния термоплат могат да се открият нови хоризонти пред тeхнолозите.
С обвиването на ТЕЦ тръбите с тази материя, вместо с традиционните изолации от стъклен памук, може да се генерират значителни количества електроенергия.
А спортен екип от термоплат може да захранва и зарежда мобилния телефон или айпода на спортуващия.
Възглавнички, изготвени от авангардния материал и сложени на седалките на автомобила, могат да захранват джипиеса и радиото в него, преобразявайки телесната топлина на пътниците.
В новия плат, подобен на филц, се използва вълна от нановъглеродни нишки.
Сега учените работят над усъвършенстването на плата, така че да могат да добавят допълнителни слоеве, за по-голяма ефективност на термоотдаването и за получаване на повече електричество.
Новият плат се нарича Power felt (Eнергиен филц) и все още е в етап на разработка, но учените от университета "Уейк Фрост" търсят инвеститори, за да могат да го пуснат в промишлено производство. БТА
Коментари