Смъртта на персоналните компютри е силно преувеличена, но компютърната индустрия определено е в затруднено положение, пише The New York Times. PC-то почти със сигурност ще оцелее, макар че устройства като iPad-а ще продължат да влияят отрицателно на продажбите му. Тези устройства обаче едва ли някога ще задоволят нуждите на определени специалисти, например филмови монтажисти, а и хора в други професии, на които им е нужна прецизността, осигурявана от клавиатурата и мишката.
Въпреки това има доста широко разпространено мнение сред специалистите, че персоналните компютри ще се използват все по-малко и по-малко. Рецесията определено повлия на PC индустрия. През периода април-юни 2013 г. световният износ на компютри е намалял с 11%, като спадът е пореден за последните пет тримесечия.
Разочароващи са финансовите резултати на гиганти като Intel и Microsoft. Някога могъщата компания Dell е разтърсвана от проблеми – притежателите на дялове в нея настояват тя да стане изцяло частна. Това обаче би я превърнало в корпоративен доставчик на софтуерни услуги. Решението за бъдещето на Dell ще бъде взето по-късно тази седмица.
Продажбите на персонални компютри остават стабилни само в бизнес средите, докато отделните потребители почти изцяло са се преориентирали към iPad и Kindle устройствата, както и към таблетите въобще.
Все пак тази година се очаква глобалният износ на компютри да възлезе на повече от 300 милиона PC-та, което си е доста за бизнес, който боледува, пише The New York Times. Таблетите, които ще бъдат включени в световния експорт, пък ще бъдат над 200 млн.
Още преди години покойният основател на Apple Стив Джобс използва аналогията, че компютрите са старите камионетки, а таблетите – модерните коли в бизнеса. Според различните теории покупката на таблет кара потребителите да отложат купуването на нов компютър с година или две, а когато изтече този период, съвсем се отказват да харчат пари за още една машина.
Според Даниъл Хътънлочър, декан на Факултета по технологии към Университета Корнел, компютрите винаги са били повече устройства за офис, докато таблетите са по-добър вариант за употреба в свободното време, например за сърфиране в мрежата.
Много потребители ще продължават да предпочитат PC-то за задачи като монтаж на домашни видеа или писане на дълги текстове. В доста професионални направления обаче таблетите вече стават по-популярни – например в самолетите за определени задачи на пилотите или за изчисляване на сметката в ресторантите.
Компании като Intel и Microsoft не се отказват от борбата. Последната им идея е да променят персоналния компютър така, че да заприлича повече на таблет. Чрез докосване на тъчскрийна потребителят може да се върне към класически Windows интерфейс и традиционното опериране с клавиатура и мишка. Подобно устройство вероятно ще бъде на пазара през есента. Голяма част от експертите обаче са скептични за успеха му – смятат, че хората вече достатъчно са се нагледали на технологични хибриди.
Каквото и да се случи оттук нататък обаче е ясно, че хватката на големите компютърни компании върху индустрията вече няма да е толкова здрава. Влиянието им, което някога бе тяхно най-силно оръжие, постепенно отслабва. Но това е нормално, смятат експертите – все пак вече живеем в съвсем различен свят.
Коментари