Инвестициите във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) са една застраховка срещу покачването на цените на изкопаемите горива утре.
Това заяви професор инженер Манфред Фишедик на пресконференция на тема "Опитът от енергийния преход в Германия – централната роля на възобновяемите енергийни източници", организирана в София от германското посолство.
Процентът на ВЕИ в крайното потребление на енергия в Германия е бил 5% преди 5 години (най-вече от водни централи), а днес този дял е 20%, което се дължи най-вече на насърчителните нормативни мерки, които са осигурили надеждност за инвестиции в сектора, посочи експертът.
Годишно около 25 млрд. евро се инвестират във ВЕИ в Германия.
В дългосрочен план ВЕИ са по-евтини от изкопаемите горива, защото дори да се покачва цената на енергията, не се покачва сметката за ток за крайните потребители, ако инвестициите се комбинират с енергийно-ефективни мерки, каза Фишедик.
Днес в глобален мащаб около 1300 млрд. евро се инвестират в енергийно осигуряване. До 2050 година се очаква тази сума да се утрои, а най-голям дял в от тези инвестиции да бъдат насочени към разпространение на ВЕИ технологиите и енергийна ефективност.
"Енергийният преход в Германия си поставя амбициозни цели. Направени за първите стъпки, но не сме стигнали до край. Изправени сме пред големи предизвикателства", заяви проф. Фишедик.
Проф. Фишедик се надява, че след 10 – 15 години ВЕИ няма да се нуждаят от политическата подкрепа, както е в момента, а ще могат сами да се докажат на пазара.
Според него технологическото развитие ще доведе до това, че токът от възобновяеми източници ще бъде по-изгоден от енергията, добивана от изкопаеми горива. Надежда за подобна прогноза му дава и тенденцията в последните години за постоянно поскъпване на горивата.
Професор Фишедик се надява, че Германия няма да бъде сама в нейния енергиен преход, а нейният опит във ВЕИ ще бъде заимстван и от други страни.
Професорът обяви, че е провел срещи с представители на българското правителство. Той е представил становище, че инвестиционна сигурност се постига със стабилна политика и рамкови условия, което включва и спазване на условията по дългосрочните договори за изкупуване на енергията от ВЕИ (напр. непроменливи 20-годишни договори за изкупуване на енергия от фотоволтаични инсталации).
Честите промени в регулациите водят до несигурност за инвестициите. В Германия системата се променя единствено в дългосрочен аспект, за да могат ангажираните страни да се адаптират, което е основа за постигане на доверие между тях.
Германия трябва да прекрати изцяло производството на енергия от ядрени мощности до 2022 година.
По отношение на ядрената енергетика - инвестициите в ядрени мощности се оказват много по-големи при реализацията им, отколкото заложеното в етапа на планиране. Пример от Франция показва покачване на цената с 50% при реализация на нови атомни мощности, а във Финландия - цели два пъти повишение в сравнение с проектния етап, даде пример професорът.
Коментари