Когато имаме достъп до интернет, ние ставаме по-малко склонни да разчитаме на собствените си знания. Това сочи проучване, цитирано от PsyBlog.
Оказва се, че хората се притесняват да сгрешат, когато отговорът е на една ръка разстояние. А според учените и самата възможност да провериш съдържание онлайн носи известно удоволствие.
„С повсеместното присъствие на интернет ние сме почти непрекъснато свързани с огромни количества информация. И когато тази информация е подръка, хората изглеждат по-малко склонни да разчитат на собствените си знания", казва ръководителят на изследването проф. Евън Риско.
За целите на проучването 100 души отговарят на въпроси за обща култура, като например да назоват столицата на Франция.
Половината участници имат достъп до интернет, другата половина – не. Тези, които имат достъп до интернет, имат право да проверят отговора, ако не го знаят.
Резултатите показват, че хората с достъп до интернет е по-вероятно да кажат, че не знаят.
„Нашите резултати показват, че достъпът до интернет се отразява върху това как решаваме дали знаем нещо, или не", казва проф. Риско. "Надяваме се, че това изследване допринася за нашето разрастващо се разбиране за това как лесният достъп до огромни количества информация може да повлияе на нашето мислене и поведение.“
Хората, които са имали достъп до интернет, понякога докладвали, че се чувстват сякаш знаят по-малко от онези, които нямат.
Част от причината да се оставяме изцяло на интернет вероятно се крие в начина, по който се променя възприятието ни за собствените ни познания.
Коментари