Учени от Швейцария, Германия и Франция изследваха по какъв начин работят очите на насекомите и проектираха и създадоха първите напълно оперативни миниатюрни полусферични изкуствени съставни очи, съобщава официалният сайт на ЕС. Проектът „CURVACE“ е получил европейско финансиране в размер на 2 млн. евро. Миниатюрните инсектоидни очи разполагат с висок промишлен потенциал в областта на мобилната роботика, интелигентните облекла и медицинските приложения.
В бъдеще изкуственото съставно око би могло да се използва в области, в които панорамното засичане на движение е от първостепенно значение. Възможно е например прикрепянето на гъвкаво изкуствено съставно око към автомобилите за ефективно откриване на препятствия (напр. при маневри за паркиране, за автоматизирано управление на МПС или за засичане на превозни средства или пешеходци, които се приближават прекалено).
Друг вариант е внедряването на изкуствените устройства в микро въздухоплавателни превозни средства за предотвратяваща сблъсъците навигация, основана на зрителни датчици (напр. при приземяване или за избягване на препятствие, като например при спасителни операции).
Поради присъщите им гъвкавост и изключително тънък профил, инсектоидните очи биха могли също да бъдат интегрирани в тъканите на интелигентни облекла, като например интелигентни шапки за лица с увредено зрение, снабдени със системи за предупреждение при опасност от сблъсък. Нещо повече, гъвкавите изкуствени съставни очи могат да бъдат прикрепяни към стените и обзавеждането на интелигентните домове с цел засичане на движение (например за хора в напреднала възраст, настанени в интелигентна заобикаляща среда, или за деца, с цел предотвратяване на злополуки).
„Природата ни предлага много на брой изключително усъвършенствани решения, когато става въпрос за решаване на проблеми. Научноизследователските програми, финансирани от ЕО, ни дават възможност да се вдъхновяваме, да разбираме, да копираме и да пресъздаваме в промишлен мащаб някои от великите творения на Майката Природа, така че да подобрим живота на нашите съграждани“, заяви по повода зам.-председателят на Европейската комисия Нели Крус.
По своите характеристики и функции съставното око е сходно с очите на плодовата муха Drosophila и други членестоноги. Окото, малък цилиндричен обект (с диаметър 12,8 mm и тегло 1,75 gr.), е съставено от 630 „основни очи“, наречени оматиди, подредени в 42 колони, всяка от които включва по 15 сензорa. Всеки оматид се състои от леща (172 микрона), съчетана с електронен пиксел (30 микрона). Тези сензори се отличават с високоусъвършенствани оптични свойства, като например недеформирано панорамно зрително поле от 180°x60°, голяма дълбочина на полето и способност да се адаптират към широка гама от условия на осветеност.
Проектът „CURVACE“ се финансира по линия на програмата на Европейската комисия за бъдещи и нововъзникващи информационни технологии „FET Open“. Част от сектор „Високи постижения в научната област“ на програма „Хоризонт 2020“ — Рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации, „FET Open“ насърчава оригиналните идеи: съвместни изследвания в зародиш на високорискови визионерни научни и технологични проекти.
Проектът включва 5 сътрудничещи институции: EPFL (Швейцария), университета на Aix-Marseille и CNRS (Франция), Института за оптика и механика Frauenhofer (Германия) и университета в Тübingen (Германия), които са работили заедно в продължение на 45 месеца – от 1 октомври 2009 до 30 юни 2013. Бюджетът на целия проект е 2,73 милиона евро, като финансирането от ЕС е в размер на 2,09 млн. евро.
Снимка: архив.
Коментари