Нараства интересът към технологиите за реализация на проекти за умни градове, сочи нов доклад на анализаторската компания IDC, който дава прогноза за пазара през настоящата и близките години.
Разходите, свързани с инициативи по създаване на интелигента градска инфраструктура, ще възлязат на 80 млрд. долара през 2018 г. Темпът на инвестициите ще нараства и към 2021 г. вложенията в тази сфера ще достигнат 135 млрд. долара, прогнозира IDC, цитирана от TechNews.
Напоследък програмите за умния град еволюираха от серия отделни проекти в обширен, растящ пазар, който ще привлече значителни технологични инвестиции през 2018-а и следващите години.
Към стратегическите направления, които привличат най-големи инвестиции, анализаторите причисляват интелигентните системи за управление на транспорта, обезпечаване на обществената сигурност, непрекъснатата работа на енергийния сектор и друга градска инфраструктура.
От гледна точка на разходите, водещи сценарии за използване на технологии за умния дом се очаква да станат системите за управление на пътния трафик и градския транспорт, организацията на фиксирано видеонаблюдение, интелигентното умно осветление и мониторингът на околната среда.
Приоритетите в различните страни могат да са различни, отбелязва IDC. Така например, САЩ и Западна Европа планират най-големи инвестиции в проекти за умна транспортна инфраструктура, докато приоритет за Китай е фиксираното видеонаблюдение, а Япония се фокусира върху екологичния мониторинг.
Като най-голям пазар на технологии за умния дом се очертават САЩ, където през 2018 г. ще бъдат изразходвани от порядъка на 22 млрд. долара за проекти в тази област. Китай е на второ място с прогнозируем обем на инвестициите за умни градове в размер на 21 млрд. долара.
Коментари