Европейската комисия и председателят ѝ Жан-Клод Юнкер представиха предложения с широк набор от мерки, които целят да повишат киберсигурността в Европейския съюз, съобщават от пресслужбата на Комисията.
Сред тях е предложение за създаване на нова агенция на ЕС за киберсигурност, която да подпомага държавите членки при посрещането на кибератаки, както и въвеждане на нова европейска схема за сертифициране, която да гарантира, че продуктите и услугите в света на цифровите технологии са безопасни за ползване.
През изминалата година са били извършени повече от 4000 кибератаки на ден чрез софтуер за изнудване, а 80% от европейските компании са станали жертва на поне една кибератака. Само за последните четири години икономическото въздействие от киберпрестъпността е нараснало петкратно.
Именно това налага необходимостта ЕС да изгради по-силна устойчивост на кибератаките и да създаде ефективен механизъм за кибервъзпиране и за отговор с наказателноправни средства на кибератаките, за да бъдат по-добре защитени европейските граждани, предприятия и публични институции, коментират от ЕК.
Като се използва опита на съществуващата Агенция на Европейския съюз за мрежова и информационна сигурност (ENISA), новата агенция ще има постоянен мандат да подпомага държавите членки при предприемането на ефективни мерки за предотвратяване на кибератаки и за противодействието им. Агенцията ще организира годишни общоевропейски учения по киберсигурност и ще осигурява по-добър обмен на знания и информация за заплахи чрез създаването на центрове за обмен и анализ на информация, като така ще се подобри готовността на ЕС за реакция.
Агенцията за киберсигурност също така ще помогне за въвеждането и прилагането на общоевропейска нормативна уредба за сертифициране, предложена от Комисията с цел гарантиране на съответствие на продуктите и услугите с изискванията за киберсигурност. Сертификатите за киберсигурност ще се признават във всички държави членки, което ще доведе до намаление на административната тежест и цените за дружествата, се казва още в прессъобщението.
Коментари