Страната ни е заплашена да плаща глоба от 20 000 до 200 000 евро на ден заради проведените от Комисията за регулиране на съобщенията конкурси за мултиплексите.
Причината е, че КРС отказва да се съобрази с евродирективите за защита на конкуренцията и да отмени свое решение, с което дава 2/3 от българския ефир на един оператор.
Налаганите от Еврокомисията глоби не подлежат на обжалване и се заплащат за всеки един ден до отстраняване на несъответствието. Това означава, че България ще плаща глоби, докато не бъдат анулирани сегашните конкурси за цифровото излъчване и не бъдат проведени нови по-прозрачни и еднакви за всички правила.
КРС даде на латвийската компания “Ханну про” последния, шести мултиплекс в България с решение № 749 от 14 юли 2010 г. Комисията не се съобрази с предупрежденията, че провеждания по този начин конкурс е непрозрачен и дискриминационен. Нито с констатациите, че с този избор въвежда фактически монопол над стартиращото през 2013 г. излъчване в ефир на достъпни за всички потребители цифрови телевизии.
ДиВиБиТи също участва в последния конкурс за мултиплексите и обжалва решението на КРС. Петчленен състав на Върховния административен съд първо прие като доказателство по делото предупредителното писмо за нарушенията, изпратено от ЕК през май 2011 г. на свое заседание, а след това в съдебно решение отказа да се съобрази и отхвърли същия документ като неотговарящ на изискванията. Така единственият начин за защита на интереса на българските ТВ зрители остана стратираната съдебна процедура в ЕК. Затова преди дни ДиВиБиТи поднови жалбата си до ЕК, за да бъде оспорено решението на КРС в полза на “Ханну про”.
КРС продължава да крие писмото, получено от ЕК през май 2011 г., където ясно е посочено, че има нарушение на директивата за конкуренцията и директивата за медиите и пита за причините за нарушенията. В същото време победителите в конкурса вече са обявили на телевизиите у нас цени за цифрово излъчване, които са в пъти по-високи от цените за същия тип услуга в Централна и Западна Европа. Така наложеният от КРС монопол на практика ще попречи на по-малките играчи на ТВ пазара да започнат да излъчват в ефир, а свободата на словото ще се окаже заложник на една-две големи медийни групи. Българските потребители пък ще бъдат принудени да гледат останалите канали срещу заплащане по кабел, или сателит. Подобно ограничение на правото на информация също попада под ударите на Евродирективите.
ДиВиБиТи настоява за отмяна на опорочения конкурс и за обявяване на нов, който да се проведе при ясни и прозрачни правила под наблюдението на ЕК. Предлагаме да бъде създадена работна група по цифровизацията с участието на всички медии, както и на международни експерти от поне две компании за извършване на реално и ефективно планиране на мрежите. Настояваме също да се спре порочната практика КРС да си определя правилата и да се самоконтролира за тяхното спазване.
Коментари