Проектът за "София Тех Парк"ще струва 50 млн. евро. 42.5 млн. от тях се осигуряват по линия на Оперативна програма "Конкурентоспособност". Останалите 7.5 млн. евро идват като национално съфинансиране.
Дружеството "София Тех Парк" бе създадено в началото на юни 2012 година и е 100 % собственост на МИЕТ.
Изпълнителният директор на "София Тех парк" Елица Панайотова обясни, че около половината от парите ще се изразходват за изграждане и реновиране на сградите, в които ще се намира паркът. Около 30% ще са предназначени за оборудването в лабораториите на парка, който ще бъде разположен на 250 000 кв. м в София в бивш имот на Министерството на отбраната.
Целта на "София Тех Парк" е да доизгради екосистемата за подпомагане на иновациите и новите технологии, създаването на предприятия и да подсилят създаването на икономика на знанието в България, това е проект, който през следващите 10- 15 години предстои да се разраства, отбеляза тя, предаде БГНЕС.
Фокусът на парка ще бъдат информационните и комуникационните технологии, природните науки и зелените технологии. Предвижда се да бъде създаден бизнес инкубатор, компютърна лаборатория за високопроизводителни изчисления със специализиран лицензиран софтуер за споделено ползване, биохимични лаборатории, лаборатория по биоинформатика, лаборатория по киберсигурност, лаборатория за облачни компютърни технологии, лаборатория за бързо прототипиране и производство и лаборатория по виртуална и разширена реалност и много други.
Още тази година искаме да се организират редица събития, които да се фокусират върху това как се развива предприемаческият дух, как да се насърчават стартиращите компании, така че когато технологичният парк стане факт през 2015 година вече да има първите компании в него, обясни още Панайотова.
"София Тех Парк" ще допринесе за развитие на върховите постижения в тази област, заяви Реналдо Мандметс, ръководител на Отдел "България" в ГД "Регионална и градска политика" в Европейската комисия, предаде БГНЕС.
Мандметс присъства на официалното подписване на договор за безвъзмездна финансова помощ за създаване на научно-технологичен парк в София. Проектът е пилотен в много отношения предоставя възможност за още 2-3 подобни технологични парка в България. Проведохме разговори за създаването на хранителен технологичен парк в покрайнините на Пловдив, подчерта той.
На подписването присъства и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, който обясни, че с днешния договор и със завършването на проекта за газовата връзка със Сърбия, договорените средства по ОП "Конкурентоспособност" достигнаха 85%. Проектът за "София Тех Парк" сам по себе си е изключително предизвикателство, защото много малко са истински успешните технологични паркове и зависи от всички нас да направим това наистина работещ проект, каза още министърът.
Коментари