За изминалата 2015-а година дефицитът на ЕС при стоковата търговия с Китай е достигал рекордните 180.1 милиарда евро с оглед на рязко повишение на китайския внос в региона с 20.3% при намаляващ растеж на европейския износ към Пекин (с 9.5%). Това сочат данните изнесени от Евростат по повод започналата днес в Пекин двудневна среща на ЕС с втората по сила икономика в света. Това съобщава БНР.
През 2015 година всички страни-членки на Евросъюза, с изключение на Германия и Финландия, са отчели търговски дефицит с Китай.
Оказва се, че Китай е топ партньора на Европейския съюз по отношение на осъществения от страната внос, който през изминалата година е формирал повече от една пета – 20.3 на сто, от общия европейски внос . Що се отнася до европейския износ осъществен в посока към Китай, ЕС е бил вторият по големина експортен партньор на водещата азиатска икономика след САЩ.
Международната търговия на услуги между ЕС и Китай през миналата година е била позитивна (в размер на 10.3 млрд. евро), като експортът на европейски услуги към Пекин се е равнявал на 36 милиарда евро, докато вносът на китайски услуги – е бил за 25.7 млрд. евро.
Данните сочат, че ЕС е бил нетен инвеститор в Китай през 2014-а година, тъй като преките европейски инвестиции за Пекин са били в размер на около 144 млрд. евро, докато преките китайки инвестиции на стария континент са били за едва 20.7 милиарда.
Данните на Евростат за България показват, че през изминалата година нашата страна е изнесла стоки за Китай в размер на 551 млн. евро, което е представлявало 2.4% от целия български експорт за годината. В същото време вносът на китайски стоки в България е бил за 966 млн. евро или 3.7 процента от общия български внос. По този начин дефицитът на нашата страна при стоковата търговия с Китай е достигнал 416 милиона евро.
Коментари