Българските работодатели очакват стабилен темп на наемане през третото тримесечие с най-силни планове за назначаване на персонал в сектора ресторанти и хотели и в региона на Пловдив.
Това показва най-новото обзорно изследване на компанията Manpower за заетостта в България.
От общо 751 работодатели, които са взели участие в проучването, близо една пета посочват, че възнамеряват да наемат служители през периода юли-септември.
Важно е да се отбележи, че въпреки че планове за наемане от страна на българските работодатели остават благоприятни, това не означава че свободните работни места ще бъдат заети веднага. В много случаи позициите ще останат отворени, докато не се намери подходящия служител, се отбелязва в доклада.
Липсата на свободни кандидати с подходящи технически компетенции и умения продължава да бъде предизвикателство и много от свободните позиции, които работодателите имат нужда да запълнят, са онези, изискващи специализиран набор от умения, които са в недостиг на местния пазар, коментира Надя Василева, управляващ директор на Manpower за България, Сърбия и Хърватия.
Ако в началото на кризата работодателите се опитваха да се адаптират като изискваха многостранно развити работници, то сега силно търсени стават висококачествените специалисти. Работодателите започват да разбират, че качеството на труда, е от жизненоважно значение за оцеляване в новата конкурентна среда, допълва Надя Василева.
Работодатели от всичките пет анкетирани региона в България отчитат позитивни намерения за наемане.
Най-оптимистични очаквания за наемане за третото тримесечие са отчетени от работодателите от областите Пловдив и Русе с нетни обзори съответно от +21% и +17%.
Възможностите за търсещите работа са се подобрили значително в региона на Русе. Правят се инвестиции за разширяване на завода за автомобилни части, което ще доведе до наемането на нови служители. Освен това, германски и руски фирми проучват възможността за навлизане в свободната зона, а правителството обсъжда идея за преместването на администрации в Русе. Допълнително, по ОП „Регионално развитие” ще бъдат инвестирани около 6 млн. лв. за ремонт на пътна инфраструктура в русенска област. Всички тези капитали неминуемо ще доведат до създаване на нови работни места, допълва Надя Василева.
Най-силни са очакванията на работодателите от сектора на ресторантьорския и хотелиерския бизнес, сектора на строителството и този на финанси, застраховане, бизнес услуги и недвижими имоти.
От друга страна, работодателите в сектора земеделие, лов, лесовъдство и риболов (+2%) отчитат най-слаби прогнози за наемане през периода юли-септември.
Очаква се през това тримесечие темпът на наемане да се покачи в различни степени във всички с изключение на един от секторите. Значителното подобрение на тримесечна база, отчетено в сектора минно дело, е вероятно отражение на плановете на Катар за инвестиции на стойност 100 млн. евро, като голяма част от тях ще са насочени към проекти в минния отрасъл, коментира Василева.
Нишовите производства за нови пазари в Азия и Африка, към които част от българските компании се насочиха, обясняват умерения ръст в обзора на производствения сектор.
Също така, редица проекти подсилват оптимизма на работодателите в строителния сектор. Лятото е традиционно сезонът на реконструкции и ремонтни дейности по градската инфраструктура. Също така трябва да отчетем и изпълнението на по-големите проекти като първи метродиаметър на метрото в столицата, продължаващите дейности по строителство на автомагистралите „Струма”, „Хемус” и „Тракия.”
Коментари