Голяма част одобрените евросредства за България, минават през работодателите, които наемат и обучават млади хора до 29 години. Въпреки това работодатели и безработни често трудно намират общ език.
От 5000 официално регистрирани безработни във Враца над 1000 са млади хора. Повечето от тях споделят, че са се захващали с какво ли не, но бързо са се обезверявали. Камелия, например, пробвала и като продавачка, и като шивачка с един и същ успех. „Не заплащат добре и редовно. В договора се пише едно, пък после става друго,” обясни тя.
На трудовата борса във Враца работодател обещава възнаграждение от около 500 лв. плюс възможности за започване на собствен бизнес в сферата на цветарството. „При нас обучението на озеленител замества в България това, което го няма като техникум. Това ще ви даде възможност да бъдете наети в имения, които сега има в България,” обясни работодателят Цветан Митов.
Повечето работодатели обаче не са склонни предварително да говорят за пари, според тях кандидатите трябва първо да покажат какво могат, а след това да искат. „Първото и най-важно нещо за младите хора е да са убедени, че искат да останат в тоя град и че искат да работят,” категорична е Дарина Христова, която също е работодател.
Според директора на Бюрото по труда във Враца Маргарита Ангелова, най-големият проблем, е че младите бързо сменят желанията си.
Много от безработните се насочиха към обучение за механици и фризьори с европейски пари, а висшистите - към стажове по различни програми. Най-голям интерес предизвикаха свободните позиции в армията. Оказа се, че въпреки съкращенията, професията е привлекателна, обявени са и вакантните места за гвардейския духов оркестър.
Коментари