По-скоро негативни и умерени намерения сред българските работодатели за наемане на персонал през последното тримесечие на годината, засича обзорното изследване на Manpower за заетостта през периода.
От общо 751 работодатели, които са взели участие в проучването, едва 16% посочват, че възнамеряват да наемат служители през периода октомври-декември.
С най-силни планове за назначаване на персонал са мениджърите в сектора финанси, застраховане, бизнес услуги и недвижими имоти и в региона на София.
„Тъй като част от по-големите инфраструктурни проекти са в застой или са вече завършени, не е изненадващо, че плановете за наемане на персонал сред работодателите в строителния сектор отбелязват внезапен спад. Нетният обзор се понижава значително с 22 процентни пункта в сравнение с предходното тримесечие,” коментира Надя Василева, управляващ директор на Manpower за България, Сърбия и Хърватия.
„Според наскоро обявена информация Камарата на строителите в България отчита 17% безработица в сектора.”
Очакванията на работодателите за нови назначения са най-силни в сектора финанси, застраховане, бизнес услуги и недвижими имоти (+18%), публичен и социален сектор (+13%) и транспорт, складове и комуникации (+8%). От друга страна, работодателите от ресторантьорския и хотелиерския сектор (-16%) отчитат най-слаби планове за наемане за периода октомври-декември.
„Развитията в страните от ЕС обикновено оказват влияние върху българския пазар с известно забавяне във времето. Въпреки несигурността по отношение на бизнес климата в съседните страни, българските работодатели бяха по-оптимистични в своите прогнози за второто и третото тримесечие на годината. Сега обаче, оптимизмът за наемане на персонал сред мениджърите очевидно намалява и работодателите стават по-предпазливи в своите очаквания за последните три месеца на годината,” коментира Надя Василева.
Работодатели само от два региона посочват, че имат намерение за наемане на персонал в следващото тримесечие – София с нетен обзор на заетостта от +11% и Пловдив с +6%. Най-песимистични планове за нови назначения през четвъртото тримесечие са отчетени от работодателите в региона на Варна, където нетният обзор пада на -5%.
„Данните за Варна и Бургас следват естествения сезонен тренд, свързан с намаляване на темпа на наемане в края на летния туристически сезон. Възможностите за търсещите работа в София и Пловдив остават традиционно най-силни сред всичките пет региона. Очакванията на работодателите за наемане на персонал през последните три месеца на 2012 г. наподобяват техните нагласи от първото тримесечие на годината. Прогнозите за периода януари-март може и да не са били толкова оптимистични, но съдейки от опита на Manpower в България, в този период бяха запълнени много свободни позиции, най-вече тези, за които има недостиг на кадри като инженери и квалифицирани работници,” допълва Василева.
“Очакваме, че непредсказуемата икономическа обстановка може да предизвика определени обрати по отношение на заетостта и следователно да доведе до промени във всеки един момент, но да се надяваме, че тези промени ще са към добро. Според доклад на Colliers International за развитието на пазара на логистични и индустриални площи през първата половина на 2012 г. България се очертава като все по-атрактивна страна", продължава тя.
Според нея може да видим интерес от страна на нарастващ брой компании, които ще бъдат привлечени от ниските производствени разходи, подходящото географско разположение, политическата стабилност и ниските данъци в сравнение с другите страни членки на Европейския съюз.
"Освен това, компаниите, които допринасят със своите инвестиции в България, биха могли да се възползват от евентуални данъчни облекчения, ако инвестират в региони с наличие на подходящи кадри. Очакваме тези потенциални инвестиции да съживят българския пазар, но за съжаление тяхното положително влияние няма да бъде видяно до края на тази година", констатира Надя Василева.
Коментари