Протестът на металурзите от ОЦК се премести в София след двумесечни стачни действия в Кърджали.
Причината за протеста в столицата е неспазеното споразумение между работниците и ръководството на Интертръст Холдинг за изплащане на 60% от дължимите суми в срок до 12 март.
Преди да се преместят пред парламента, по-рано днес около 100 души от ОЦК-Кърджали се събраха да протестират пред сградата на дружеството в София.
Протестиращите внесоха в парламента декларация, която предадоха на зам.-председателя Анастас Анастасов.
Второто им искане е служителите да могат сами при неизплащане на работните заплати да обявяват в несъстоятелност предприятието. Това право до момента има всеки кредитор, на когото един работодател дължи над 5 000 лв.
Те настояват също работниците и служителите да могат да бъдат изведени на първо място като кредитори при обявяване на предприятие във фалит, защото при сега действащия закон работниците и служителите са едва на четвърта позиция.
При положение, че ОЦК-Кърджали бъде обявен в несъстоятелност, работниците и служителите могат да си излязат с листчета хартия от съда, без да могат да получат възнагражденията си, каза Иванка Караколева, председател на регионалния съвет на КНСБ в Кърджали, цитирана от БГНЕС.
Според нея, вече има направени стъпки в тази посока и този законопроект час по-скоро може да влезе в пленарна зала и да бъде гласуван преди евентуално обявяване на ОЦК във фалит.
Протестиращите призоваха също народните представители да се обединят около каузата да дадат урок на всички онези работодатели, длъжници с работни заплати и трудови възнаграждения на работници и служители, като внесат закон за национализиране на ОЦК.
Комбинатът е граден със средства от социалните осигуровки и данъците на всички работници и служители в тази държава, предприятието е поето с 40 млн. задължения от този собственик, а в момента те са над 300 млн. лв., заяви възмутено Караколева, която изрази недоверието на протестиращите в обещанията на Валентин Захариев.
Нормално е действията на Валентин Захариев да бъдат криминализирани, каза Пламен Каракостов, началник смяна в ОЦК-Кърджали.
Не се дават средства за поддръжка, а съоръженията са пред разпадане. Захариев досега е първият човек, който казва, че заводът е пред разпадане, продължи Каракостов.
Около 60 души вече са напуснали, в последната седмица има още напуснали, добави той.
Инвестициите в ОЦК-Кърджали нямат реално отражение върху условията на труд в комплекса, допълни Каракостов.
Парите, дадени от премиера Борисов на работниците в ОЦК-Кърджали като еднократна социална помощ, са само глътка въздух, а не решаване на проблема, каза Иванка Караколева.
На протеста не се появиха представители на ръководството на ОЦК – Кърджали и Интертръст Холдинг. На това протестиращите отговориха със скандирания "Мишоци" и "Всички мишки вън".
Вече 42 дни продължава протестът на работещите в ОЦК-Кърджали. Металурзите нямат нито едно плащане, с изключение на средствата от социалното подпомагане.
Поради забавените с месеци заплати голяма част от семействата на работещите ще посрещнат Великден без средства, а някои от тях и без електричество в домовете си. От месец септември досега работодателят дължи за заплати общо 1 260 000 лева.
Към момента 68 души са напуснали ОЦК. Част от тези, които все още се водят на работа в предприятието също обмислят да напуснат и то колективно, ако до Великден не получат дължимото. Така поне ще могат да се регистрират в Бюрата по труда и да получават обезщетение от там. КНСБ вчера съобщи, че работниците са решени дори да направят палатков лагер пред Областната управа в Кърджали.
Коментари