Безпрецедентният за последното десетилетие ръст на безработицата - официално 13%, действително – над 18%, не е свързан само със световната криза и обичайни моментни или сезонни фактори. Налице е сериозен срив в пазарните позиции и приходите на малките и средните производители на стоки и услуги в страната.
Това се отбелязва в декларация на Съюз "Произведено в България".
В началото сме на опасен процес, който ще доведе до масови фалити на български производители на суровини, селскостопанска продукция, преработващата промишленост, индустриално производство, услуги и т.н., се посочва в документа, подписан от Лукан Луканов, председател на изпълнителното бюро на управителния съвет и Кънчо Стойчев, секретар на изпълнителното бюро на "Произведено в България".
Сред основните фактори водещи до задълбочаване на кризата на българския производител на стоки и услуги в момента е неравноправното и на практика монополно отношение на големите търговски вериги към българските доставчици.
Никой не е против тези международни вериги и те са желан инвеститор в страната. Но сме против липсата на ясни и прозрачни правила за работа, които да поощряват, а не да задушават конкуренцията на българския пазар Става дума и за отсъствието на каквато и да било адекватна регулация от страна на държавата. В това отношение България е единствена страна в рамките на Европейския съюз, където липсват подобни механизми, посочват от Съюза.
Не без значение са и не достатъчно ефективния контрол на българската граница при внос на продоволствени и други промишлени стоки, диктата на "търговците – посредници" изкупуващи селскостопанска продукция на българските производители.
Политиката на големите международни търговски вериги в България налага конкурентни предимства, в противовес на регламентацията на ЕС, в полза на вноса. Без бързата намеса на българската държава, която да наложи принципа на равнопоставеност на доставчиците срива в българското производство ще стане необратим, категорични от "Произведено в България".
В следствие на това състояние на местната индустрия възнагражденията на заетите в производството са обидно ниски. Два милиона българи получават заплати в малки и средни фирми. Къде ще работят тези хора, ако унищожим производството в България?
Ние алармираме правителството и синдикатите, че този процес вече е започнал и цифрата за безработицата е сигнал, че страната ще се изправи пред непредсказуеми социални и политически проблеми, уточняват авторите.
При адекватни действия от страна на българската държава положението на стотиците фирми и асоциации – членове на Съюз "Произведено в България" може да се облекчи. Те могат да разкрият хиляди работни места и да повишат възнагражденията, убедени са от организацията.
Липсата на реакция от страна на правителството ще е предпоставка за развитие на черен за икономиката и страната сценарий. Много скоро в рамките само на няколко месеца, безработицата у нас ще надвиши 15%, а производството на стоки и услуги в страната да изпадне в колапс.
Коментари