Гражданите на Европейския съюз без проблем могат да работят до навършването на 74-годишна възраст, сочи ново проучване на Евростат, цитирано от в. "Новинар".
Авторите на анкетата изследвали колко години след навършване на 65-годишна възраст хората могат да живеят без сериозни здравословни проблеми и установили, че средно европейците се чувстват добре още девет години.
В различните страни обаче ситуацията е доста различна. В Швеция например мъжете и жените се радват на относително добро здраве до 80,5 г, в Дания – до 77,8 г., а в Люксембург - до 77,4 г.
На другия край на класацията е Словакия, където обикновено сериозните проблеми се появяват около 68-годишна възраст, следвана от Латвия (69,5 г.) и Румъния (70 г.).
България се доближава до средните стойности за ЕС, като жените могат да останат активни средно до 74,9 г., а мъжете – до 73,8 г.
Въпреки че възрастните в Швеция, Дания и Люксембург се радват най-дълго на добро здраве, продължителността на живота в тези страни е по-ниска от тази във Франция и Испания например. В последните две хората доживяват средно до 88,4 г. и 83,9.
Най-малко години след навършване на 65 г. живеят жените в България - 17 години, като след нас се нареждат Румъния (17,2 г.) и Словакия (18 г.). В тази категория при мъжете България се нарежда на трето място с очаквана продължителност на живота след 65 години - 13,6 години, като по-лоша е ситуацията само в Латвия и Литва.
От данните става ясно, че въпреки липсата на качествено здравеопазване, хората в България са природно издръжливи. Те остават в добро здраве и могат да се трудят по-дълго от средния европеец.
Българките се очаква да останат в крепко състояние на духа и тялото 9,9 години след навършването на 65 години, а българите - 8,8 години.
Коментари