Българското трудово законодателство е не гъвкаво, коментира зам.-председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков в предаването „Добро утро, България” на ТВ7.
В момента то не дава възможност за гъвкава заетост - за почасова работа, за срочни трудови договори, включително за студенти, за възрастни хора, за майки, чийто деца са все още в ранна възраст, поясни Бранков.
Законодателството не бива да спира хората да бъдат ангажирани под различни форми в пазара на труда легално и осигурявайки се.
България, за съжаление, с това негъвкаво трудово законодателство, тежки регулационни режими и към всичко това като добавим един огромен контингент неграмотни и необразовани лица, вероятно знаете, че сред циганската общност неграмотността е над 60% при около 30% преди 20 години. Практически тези параметри изкарват този контингент от пазара на труда и от икономически активните лица от работната сила. Те не търсят работа, защото смятат, че няма да намерят такава и вероятно са прави в тези си заключения, коментира още зам.-председателят на БСК.
И когато този контингент лица, т.нар. обезкуражените лица, се добавят към официално регистрираните безработни, се оказва, че реалната безработица в България е около 17%. Така се получава невъзможност младите хора да се включат в пазара на труда. Това е общ проблем за цяла Европа, посочи Бранков.
Коментари