Една шеста от всички работещи в Русия не могат да осигуряват себе си и своите семейства, констатира бюлетинът „Работещите бедни в Русия и в чужбина“ на аналитичен център, съобщи в. „Ведомости“. Техните доходи през 2016 г. са били по-ниски от минималните жизнено необходими разходи за трудоспособното население.
Според руската статистика заплати под социалния минимум получават 2 млн. руснаци (7,3% от работещите през април 2017 г.). Ако се отчетат не само заплатата, но и останалите доходи, както и това, че тези доходи се изразходват и за членове на семейството, количеството на работещите бедни се увеличава с пъти – през 2016 г. около 12,1 млн. души или 16,8% от трудоспособното население, казва експертът от аналитичния център Владимир Трубин.
Основната част от бедните в Русия са работещите хора с деца, чиято заплата не е по-висока от два екзистенц минимума - ако децата са две, и 1,5 жизнени минимума при едно дете. Казва Лилия Овчарова от Института за социална политика. Около 60% от всички бедни са хора в трудоспособна възраст, като 90% от тях работят.
Делът на бедните при работещите в държавния сектор е четири пъти по-висок, отколкото в частния сектор, макар че в частните предприятия работят две трети от заетите. И разривът се увеличава: през 2011 г. съотношението е било 2:1. Държавата пести от заплати и в бъдеще може да се изправи пред сериозна липса на кадри. Поради концентрацията на хора с ниски заплати в бюджетния сектор там отиват да работят предимно жени, възрастни хора, с невисоко образование и ниска трудова дисциплина.
В бюлетина се отбелязва също, че минималната заплата не трябва да бъде под екзистенц минимума на трудоспособното население – което е изискване на Кодекса на труда, но от години не се спазва.
Коментари