Възможно е цената на водата да се повиши, ако не се направят промени в Закона за водите. Това заяви министърът на околната среда и водите Искра Михайлова днес в Момчилград, предаде БГНЕС. Измененията, по които работят от ековедомството, се налагат заради договарянето за европейски средства за периода 2014-2020 г.
Михайлова посочи, че в Североизточна България цената на водата е много скъпа и ако се въведе системата на самоиздръжка на цялата мрежа, ще се окаже, че водата ще бъде толкова скъпа, че ще възникне проблем, по-голям от електроснабдяването и цената на електроенергията. Екоминистърът акцентира върху нуждата от държавна регулация, обща стратегия и ясно планиране на инвестициите, собствеността, управлението и отговорностите на всички, които имат отношение към водния сектор.
„Новият вариант на Закона за водите трябва да определи правомощията и разпределението на собствеността на инфраструктурата във водния сектор, да определи ролята на общините, на държавата, на ВиК-операторите и асоциациите така, че да се знае кой какво притежава, кой за какво отговаря и кой каква услуга предоставя. Така и гражданите ще знаят към кого да се обръщат, а ние – какви инвестиции планираме", допълни Михайлова.
Министърът коментира и възможната опасност България да бъде санкционирана от ЕС поради липсата на депа за отпадъци и закъснението за изграждането им. По думите й рискът съществува, но от ЕС трябва да очакваме не само санкции, а и подкрепа.
Коментари