С над 60% е спаднало производството на най-тънките полиетиленови торбички след въвеждането на такса върху тяхното производство през 2010 г.
Измененията в наредбата за опаковки и отпадъци от опаковки ще доведат до още по-голямо намаляване на производството и ще насърчи сивия сектор, алармираха представители на ръководството на Българска асоциация "Полимери" .
С предвиденото изменение на таксата, нейният размер ще надвиши всички други размерни такси в България, включително и акциза на алкохола, каза Антоанета Перникова, изпълнителен директор на БАП, цитирана от БГНЕС.
В България през 2011г. с наредба се въведе такса за тънките прозрачни найлонови торбички – 15 ст. за брой. През 2012 г. тя ще скочи на 35 ст., през 2013г. – 45 ст., а 2014г. – 55 ст.
Така след няколко години за такава торбичка може да плащаме левче. В момента оборотните пликчета струват средно 5 ст.
Според Перникова, промените в наредбата ще доведат до фалит в сектор, където има около 3500 работни места и милиони лева инвестиции.
Краткият срок на въвеждане на промените в България противоречи с практиката на Европейския съюз, каза Цветанка Тодорова, заместник-председател на УС на БАП.
В сегашните условия могат да възникнат бариери, пречещи на работата на българските производители на европейския пазар, както и свободното циркулиране на стоки, каза още Тодорова.
Членовете на УС на БАП и представителите на работещите в бранша фирми се обединиха около идеята за решаването на проблема с отпадъците чрез изграждането на система за разделно събиране и рециклиране на отпадъците, а не въвеждане на ограничителни мерки.
Видимият проблем с разпилените торбички е само върхът на айсберга. Решението на този проблем не минава през административни ограничения, каза Румен Костов, изпълнителен директор на "Мегапорт" ООД.
Усилията трябва да се насочат към разделно събиране, тъй като браншът има възможност за рециклиране, каза още Костов. Системата за събиране на тази такса е една от най-слабите, това ще подсили черния пазар, допълни Милен Георгиев, управител на "Екстрапак" ООД.
Коментари