В момента млечните продукти се задържат по складовете, а потреблението намалява с около 25%.
Това каза в сутрешния блок на телевизия България он ер Симеон Присадашки, зам.-председател на Асоциацията на млекопреработвателите.
По думите му задържането на млечни продукти по складовете е много повече от нормалното.
Според последния вариант на Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти всеки производител на млечни продукти може да използва и растителни, и животински продукти, стига да уведоми съответната агенция, припомни той.
За миналата година в България са изконсумирани 25 хил. тона растителни мазнини. Ние искаме да бъде пресечена възможността продукти, които на 99% не отговарят на изискването за млечни продукти, да не бъдат излагани по щандовете като такива, обясни още зам.-председателят на браншовата асоциация.
Има продукти с над 80% палмова мазнина, а хората ги припознават като млечни продукти. Много често това не е упоменато на етикета, особено на щандовете, където се продават продукти в насипно състояние, заяви Симеон Присадашки.
В България 250 предприятия произвеждат млечни продукти, като 95 от тях са заявили, че ползват растителни мазнини.
По думите му обаче тези данни не са верни и фирмите, които работят с растителни мазнини са много повече.
Браншът обаче все още не е доволен от новата наредба, която се подготвя.
От интервюто на зам.-председателя на асоциацията стана ясно, че ще се прави нова редакция на наредбата и ще се вземе под внимание мненията на различните страни.
Тази система, която искат да създадат от министерството не е работеща, защото служителите на Агенцията по храните са около 500 човека и е невъзможно тези хора да осъществяват реалния контрол, коментира Присадашки.
Коментари