Действията на правителството за намаляване на цените на хранителни стоки в големите търговски вериги няма да имат дългосрочен положителен ефект и водят до доста въпросителни.
Това заяви в Пловдив президентът Росен Плевнелиев, цитиран от БГНЕС и Фокус.
Цените се свалят не със споразумение с някои вериги. Цените се свалят със създаване на конкурентна среда, в която да имаме състезание, честно, между много доставчици и производители.
По този начин пазарът сам, доказано, пише го и в книгите, ще постигне едни разумни пазарни поносими цени, каза президентът.
Той припомни, че в миналото са правени не малко подобни опити за намаляване на цените и нито един от тях не успявал. Цените на хранителните стоки в световен аспект растат и то драстично. Това се отнася и за цените на някои енергийни ресурси с изключение на газта, която последните няколко години отбеляза значителен и впечатляващ спад. Всички останали стоки бележат сериозен ценови ръст в целия свят. В този смисъл България не може да избегне тази тенденция, каза Плевнелиев.
Това, което е важно, според него, е, че световният тренд на нарастване цените на селскостопанската продукция и на храните ще бъде дългосрочен факт.
България може да се позиционира по пътя на печалбите на тази разрастваща се световна индустрия. По думите на президента в следващите 20 години на планетата ще се родят още 2 млрд. души, които също ще искат да ядат. Това означава една огромна индустрия с още по-голяма перспектива.
България вместо да изнася суровото зърно може да работи и търси инвестиции в изграждането на фабрики за храни. Тогава именно добавената стойност ще остава в държавата и ще имаме по-разумна себестойност, посочи президентът.
Според него голяма част от храните в България сега се внасят.
Ние произвеждаме 10 пъти по-малко месо от преди 20 години. 10 пъти повече е вносът на домати и краставици отколкото износът им.
Според Плевнелиев тези трендове могат да се обърнат. Тогава в България ще има едно истинско ценообразуване, базирано не на внос и на търговски вериги, а на производство.
Коментари