„Теско” – най-голямата верига супермаркети във Великобритания – вероятно ще слее магазините си в Китай с местен конкурент, пише BBC. Веригата China Resources Enterprise (CRE) е втората по големина в Поднебесната империя и има близо 3000 хипермаркета под името „Вангард”. „Теско” пък управлява 131 магазина в Китай.
Ако сливането между двете фирми се осъществи, те ще създадат най-голямата компания за продажба на хранителни стоки в азиатската държава. Управляваната от държавата CRE ще контролира 80% от новото дружество, докато „Теско” ще има 20 на сто.
Двете фирми потвърдиха, че водят преговори, но не гарантираха, че сделката ще се осъществи. Според позицията на CRE обаче сливането ще обедини собственото им „разбиране на местните клиенти и националната инфраструктура със световния опит на „Теско” и възможностите на веригата им за доставки”. Китайската компания вече има подобно споразумение с американската „Уолмарт”.
Най-големият британски хранителен търговец отвори първия си хипермаркет в Китай през 2004 г. В редица китайски молове също има магазини на „Теско”. Според анализатори сделката ще помогне на веригата да намали капитала, който инвестира в бизнеса си в Поднебесната империя, като продължи да има силно присъствие там.
„Теско” имаше парични загуби в Китай и подобно на френската „Карфур” трябваше да се справи с редица проблеми на пазара вкъщи. Затова подобна сделка е печеливша за всички”, коментират банкери, цитирани от „Ройтерс”.
В продължение на почти 20 години „Теско” строеше свои магазини по целия свят, но в последно време се сблъска с доста предизвикателства. През април компанията обяви, че изоставя американската си верига ‘199 Fresh & Easy’. Едновременно с това изнесе данни за спад в годишните си приходи за първи път от 20 години. През 2012 г. пък обяви, че напуска японския пазар, за което плати 40 млн.паунда. Продажбите на веригата в много от китайските й магазини пък бележат спад заради опасенията от ниско качество на някои продукти от месо.
Предстои собствениците на „Теско” да решат дали да продадат световния си бизнес или просто да го закрият.
Най-голямата верига супермаркети в Китай в момента е „Сън Арт”, която се управлява съвместно от тайвански и френски собственици.
Коментари