През 2011 г. най-търсената стока за покупка на изплащане от българските потребители са били лаптопите, а не телевизорите, които бяха предпочитани до 2010 г.
Това показва третото издание на класацията „JetCredit топ 10”, изготвена от финансовата институция за потребителско кредитиране в България – БНП Париба Лични Финанси.
Според друго проучване, лаптопите изместват също и настолните компютри като предпочитана ИТ стока и през 2011 г. на изплащане са били продадени 4 пъти повече преносими отколкото стационарни компютри.
През последната година дружеството е получило повече от 42 000 молби за финансиране на покупката на лаптопи, което е около 15% от общия брой на молбите за най-популярния потребителски кредит за покупка на стоки на изплащане у нас JetCredit.
Средната цена на най-популярния модел лаптоп през 2011 г. е била между 900 и 950 лева, което е малко по-ниско от средната цена на най-предпочитания модел през 2010 г., която беше 970 – 1020 лв.
Трябва да се отбележи че, независимо от по-ниската цена, през 2011 г. хората са купували на изплащане по-мощни преносими компютри, което се дължи на развитието на технологиите и поевтиняването на различните компоненти.
Това е първата интересна тенденция в новата класация, тъй като дълго време телевизорите бяха безспорен лидер в областта на покупките на изплащане.
Експертите на БНП Париба Лични Финанси, България обясняват тази промяна с по-широкото навлизане в бита на интернет и на WiFi технологията.
Днес за много хора е изключително важно да бъдат on-line и поради това устройства като преносимите компютри стават все по-популярни.
Лаптопите допринесоха и за промяна в потребителските навици за съхранение и възпроизвеждане на музика и видео. Те постепенно изместват домашните аудио системи и видео плейъри и вече са възприемани като необходимост наред със „стандартната” домашна техника като телевизори, хладилници, готварски печки и др.
Дружеството съветва своите клиенти да кандидатстват за потребителски кредит, само ако няма да срещат трудности при погасяването на месечните си вноски.
Коментари