Със сигурност когато говорим за мерки, с които да сме сигурни, че козметичните компании не ни тровят, Европа се справя далеч по-добре от САЩ, пише Business Insider. И статистиката го доказва – в САЩ има забрана върху само десет основни компонента, използвани за производството на грим, то на Стария континент забраната обхваща 1372 вещества. Ето и осем основни вещества, които в ЕС е невъзможно да се използват при производството на грим, докато отвъд Атлантика няма никакъв проблем:
Азбест – още тук започват абсурдите. Азбестът е канцерогенно вещество, което е много близко като характеристика до талка. Така че теоритично всичко, в което има талк, може да има и азбест. Ето и какво е обяснението на Американската агенция за храни и лекарства (FDA): „И талкът, и азбестът са природни минерали. Но азбестът, за разлика от талка, е канцерогенно вещество. Затова FDA счита за неприемливо в козметичния талк да има азбест”. Неприемливо, но не забранено, иронизира Business Insider.
Бензидин – това вещество вече не се произвежда в САЩ, но може да се внася. По същество това е боя, боя за коса – обаче е канцерогенно вещество.
Каменна смола – също канцерогенно вещество, което в САЩ се използва, за да се направи по-ярък цветът на някой козметичен продукт. Най-интересното е, че това вещество е в списъка с регулации на FDA.
Олово – спокойно можете да го намерите в червилото си например
Прогестерон – това е хормон, който буквално подготвя тялото за бременност – синтезира се от женското тяло. Можете да го откриете в лосионите за кожа, а със сигурност не искате да се подготвяте да забременеете всеки път, когато хидратирате кожата си?
Нефтен – отново канцерогенно вещество. И, естествено, намираме го във всевъзможни продукти за устни.
Тествани върху животни вещества – просто е, в Европа вече не се ползват вещества, тествани върху животни, когато говорим за козметика.
Никел – през 2008 година никелът беше определен от Американската асоциация на дерматолозите за алерген номер едно. Това обаче изобщо не пречи да се влага в грима.
Коментари