Мит: Причината за хроничните заболявания е замърсената околна среда (а не нездравословното хранене).
Реалност: Замърсената околна среда е действително една от причините за хроничните заболявания. Основната причина за тях обаче е в неправилно приготвената храна – във вряла вода, на висока температура, изпържена или изпечена в мазнина. При неправилно приготвената храна се губят органолептичните й свойства – цвят, форма, мирис, вкус, както и нейната питателност. Неправилно приготвената храна способства развитието не само на хронични, но и на доста по-сериозни заболявания (рак, инфаркт, инсулт, атеросклероза и др).
Мит: Храната винаги трябва да се приготвя във вода и мазнина (дори малко). Няма готвене без вода.
Реалност: Врялата вода унищожава средно 90% от полезните свойства на храната – витамини, минерали, протеини. От желязото например се запазват само 5%. Понеже полезните свойства на храната при готвене с вода силно намаляват, ние изпитваме необходимост от все повече и повече храна. Непрекъснато се храним и непрекъснато сме гладни.
Също така, врялата вода унищожава цвета, формата, вкуса и мириса на храната. За да си ги набавим, добавяме подправки, включително много сол (а, както знаем, в големи количества солта е вредна за здравето).
Вкусът на месото и рибата например трябва да идват от самото месо и риба, а не от мазнината, в която се приготвят. Свръхнагрятата мазнина отделя акролеин – съставка с кафяв цвят и неприятна миризма, която е силно канцерогенна.
Zepter препоръчва да се готви без вода (тя извлича питателните съставки на храната) и без мазнина (за да няма излишни калории и холестерол).
Мит: Няма значение в какви съдове приготвяме храната, стига тя да е вкусна.
Реалност: Керамиката е много красива, но не се нагрява равномерно и задържа мазнини. В стъкло се готви лесно, но храната загаря...Дали и какви ценни съставки на храната са запазват при готвене зависи от това какви съдове използваме. Храната може да бъде нездравословна и поради приготвянето й в готварски съдове с ниско качество – от стъкло, алуминий, стомана, емайл, алпака или с незалепващо покритие. В тях храната загаря лесно. Те се окисляват и ръждясват, променят цвета си, а някои отключват и алергии. Незалепващите покрития са и канцерогенни.
Мит: Здравословното хранене зависи от качеството на продуктите за готвене.
Реалност: В днешно време е трудно да сме сигурни в произхода на един хранителен продукт - от посяването на семето, през отглеждането му, до купуването му. Готвенето с продукти, чиито произход не знаем, в съдове на Zepter, със сигурност няма да има същите резултати както при готвене с био продуктите на нашите родители. Резултатите обаче при приготвяне на храна с еднакъв произход са 100% различни при готвене в съдовете на Zepter заради недобавянето на мазнина, вода и сол и заради патентованите технологии на компанията, които запазват вкусовите и полезни качества на храната. А сред тях са патентованото тройно акутермично дъно (направено от лек метал с 3 слоя: неразрушимо, компактно, не се деформира при употреба; за всякакви източници на нагряване, включително индукционни котлони) и патентованият капак, с който всеки готварски съд става като съд за готвене под налягане.
Коментари