Намалението на яйцата на пазара е предизвикано от унищожението на голям брой кокошки през февруари 2012 г. Няма спекулация с цените на яйцата.
Това заявяват от Браншовия съюз на производителите на яйца към Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ).
Докато през 2007 г.у нас е имало 11 млн. кокошки, в края на 2011 г. те намаляват до 3,4 млн., а сега са вече около 2,5 млн., съобщи на БТА Иван Ангелов от асоциацията.
Производителите бяха принудени да намалят птиците, за да могат да издържат финансово поради големите инвестиции, които направиха за преоборудване, в отговор на изискванията за хуманно отношение към животните.
Трудностите за преоборудване са предизвикани от ограничените инвестиционни възможности на производителите, които през последните две години работеха нерентабилно в условията на финансова криза и на постоянно повишаване на цените на зърнените култури и на дъмпингови цени на яйцата от някои производители от страни членки на ЕС, се посочва в съобщението от АЗПБ.
Възстановяването на кокошките в страната ще се стане сравнително бързо, ако усвояването на средствата по европейските програми се подобри и се върне интересът на инвеститорите, смятат в асоциацията.
Всички, които се занимават с птицевъдство трябва да знаят, че ако не направят цените нормални, няма да получат около 6 млн. лв. безвъзмездни помощи, заплаши тази сутрин министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов в сутрешния блок на Би Ти Ви.
По думите му, полските яйца са по-евтини, защото там има много по-голямо производство.
Той припомни, че преди време лично е бил помолен да спре доставките на полски яйца в България и той го е направил.
Ако обаче не се намали цената на яйцата, ще отворя отново българския пазар за полски яйца, закани се министърът.
Той поясни, че това изобщо не иска да се смята като заплаха. По думите му, ако започнат отново да се продават полски яйца, цената на българските автоматично ще спадне заради голямата конкуренция.
Не е нормално цената в Берлин, Париж или Брюксел на едно яйце да е с 10 ст. по-ниска от тази в България, каза още Мирослав Найденов.
Коментари