Около 10% или 40 000 от регистрираните малки и средни предприятия ще обявят фалит до края на годината.
Тази прогноза направи в сутрешния блок на телевизия и радио „България Он Ер” Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение на малките и средните предприятия.
Мнението й е, че трябва да свикнем с тези сигнали, защото мениджърите все още не осъзната какво означава кризата.
Тя изисква промяна, старият начин на работа не може да продължи, обясни още Негулова.
Друг проблем, който се разраства с бързи темпове, е междуфирмената задлъжнялост, която по последни данни достига 100 милиарда лева.
Секторите, които имат сериозни трудности освен строителството, са шивашката промишленост, секторите, които не са успели да направят технологични промени – също.
Въпреки мрачната прогнозна, България поддържа ниско равнище на несъстоятелност на бизнеса (0.12%), става ясно от годишната статистика за неплатежоспособността на компаниите в страните от ЦИЕ за 2011, която международният кредитен застраховател Кофас публикува в сряда.
Като основни причини за това се посочват бавните съдебни процедури в страната, които понякога отнемат няколко години и възможността длъжниците да игнорират предвиденото в закона задължение да подадат иск за несъстоятелност в рамките на 30 дни, когато са в състояние на неплатежоспособност или свръхзадлъжнялост.
Още причини са свързани с нежеланието на кредиторите на стартират процедура по несъстоятелност към длъжниците си, когато те нямат обезпечения. В този случай кредиторите се нареждат на осмо място в реда на длъжниците, при това ако още са останали активи.
Друга причина са опитите от страна на длъжника за заобикаляне на закона чрез плащане на ръка само за определени кредитори (често срещана ситуация особено когато има запор на банкови сметки).
Коментари