През последната година всеки четвърти човек по света е бил принуден поне веднъж да даде подкуп, сочат резултатите от проучването „Глобален барометър на корупцията”, което се извършва ежегодно от базираната в Германия неправителствена организация „Трансперънси Интернешънъл” и обхваща 95 държави по света.
Проучването отчита глобално нарастване на корупционните тенденции през последната година, като Дания, Финландия, Австралия и Япония са „отличниците” с ниво на дадените подкупи от 1 %. Последни в класирането са Сиера Леоне, Либерия, Йемен и Кения, където корупционният индекс достига 84-70 %.
България има среден индекс на корупция от 8 %, който посочва броят граждани на републиката, принудени да дадат подкуп през последната година. Пред нас със 7 % са САЩ и Швейцария, а с по-големи показатели в региона са Косово с 16 %, Македония и Румъния със 17 %, Турция с 21 % и Гърция 22 %.
По-голямата част от българските граждани (49 %) смятат, че през последната година нивото на корупцията не се променило, докато близо 35 на сто смятат, че незаконната практика се е увеличила.
Петдесет и пет на сто от анкетираните българи смятат, че корупцията е основен проблем пред публичния сектор в страната, докато 81 % от гражданите на България вярват, че правителството на страната се управлява в интерес на външни субекти.
Цялостното впечатление на българските граждани е, че борбата на властите с корупция е неефективна, зад което мнение застават 86 % от анкетираните.
Съдебната власт, секторът на здравеопазването и политическите партии се смятат от българите за най-корумпирани, зад което мнение застават съответно 86, 78 и 76 % от анкетираните.
Като цяло обаче българското общество е разделено в мнението си, че обикновения човек може да има принос в борбата с корупцията – с което твърдение се съгласяват 48 % от гражданите срещу 52 на сто.
Коментари