Въпреки предупреждението на гръцкото финансово министерство за засилен контрол върху капиталовите потоци, балканският бизнес-коридор за съмнителни финансови трансакции продължава да е налице.
Според данни на българските власти в края на април 2016 г. в България е имало регистрирани около 15 000 фирми, чиито собственици са гърци или в тяхното основаване е имало заложен гръцки капитал. За сравнение към края на 2015 г. в България са съществували 13 500 фирми с гръцки капитал, а през 2013 г. – те са били около 9000. Само за първите четири месеца на тази година броят на гръцки фирми в България се е увеличил с около 1500, като тенденцията се е запазила и през следващите месеци от годината, пише гръцката медия NewsIn.
В този случай обаче това не представлява бягство на производствени капацитети от Гърция към Балканите, тъй като голям брой от тези фирми са фиктивни и са регистрирани само с цел чрез тях да може да се купуват недвижими имоти или автомобили, пише БГНЕС.
От своя страна в. Ethnos посочва, че регистрирането на гръцки фирми в България представлява измама, чрез която Гърция губи сериозни приходи. Според изданието целта на големия брой гръцки фирми в България е да се избегнат контролът върху капитала, който се осъществява в Гърция, както и да се купуват луксозни имоти и автомобили с по-ниски данъци.
Честа практика е гръцките компании да купуват стоки от трети държави като Турция и Китай, чрез свои фирми в България, от където след това се внасят в Гърция, посочва Ethnos. Изданието допълва, че по този начин стоките се облагат с 10-процентен данък, колкото е в България, а не с 29%, както е в Гърция.
Коментари