Европейският съюз (ЕС) е гарант за сигурност. Трябва да прегърнем патриотизма, но не този, който пречи на другите. Основателите на ЕС знаеха, че след Втората световна война основната задача на ЕС опазването на мира. Трябва да запазим суверенитета и така ще направим страните-членки на ЕС по-силни. Европейският суверенитет обаче не трябва да превръща Европа в крепост, изолирана от другия свят и най-вече този свят, който страда. Европа принадлежи на всички ни. Това заяви председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер в традиционната си реч относно състоянието на Европейския съюз преди новия политически сезон.
Юнкер специално наблегна, че регионите в Европа трябва да се изравнят до европейските избори през май 2019 година, които ще са акцент за развитието на ЕС през следващата година. Къде ще се плащат данъци и какво ще е състоянието на онлайн пазара – това, според председателя на ЕК, ще интересува много европейските граждани. Той смята и, че ЕС има нужда от закон, с който да се спре замърсяването на моретата – специално с пластмасата. Юнкер обеща и, че смяната на времето – от лятно на зимно, ще бъде премахната, като държавите-членки следва да решат кое време ще възприемат – лятното или зимното.
Икономика
Освен външната политика, Юнкер счита, че и при данъчното облагане решенията на Европейския съвет трябва да бъдат вземани с квалифицирано мнозинство. Председателят на ЕК уточни, че Комисията ще излезе със специално предложение относно това в кои области Европейският съвет да решава с квалифицирано мнозинство.
Европа успя да обърне страницата на икономическата активност. Имаме един постоянен растеж, от 20 години. Заетостта става все по-голяма – имаме 12 млн. нови работни места, 239 млн. души работят. Младежката безработица е малко над 14%, което е много, но е най-ниското ниво от 2000 година насам. Фондът "Юнкер" задейства инвестиции за 400 млрд. евро. Това изброи председателят на ЕК.
Юнкер специално поздрави Гърция и обяви, че "като че ли други европейски народи" подценяват стореното от Атина, за да излязат южните ни съседи от кризата.
Председателят на ЕК обяви и, че ЕС вече е непреодолим фактор що се отнася до световната търговия. Той наблегна, че ако Европа говори с един глас, винаги успява да се наложи над другите, изтъквайки разговора си с американския президент Доналд Тръмп, благодарение на който беше поставена основа за ограничаване на новите американски мита върху вноса на стомана (25%) и алуминий (10%). Но Юнкер поиска ЕС да направи повече, за да е по-силен фактор еврото в света, като посочи, че ЕК вижда развитие в тази посока чрез капиталов ликвиден пазар. Абсурдно е да плащаме в долари, подчерта Юнкер и даде два примера - 300 млрд. долара за енергия, както и купуване на самолети. Председателят на ЕК обяви, че до края на годината Брюксел ще представи предложение за развитие на еврото.
Специално внимание Юнкер обърна внимание на Brexit. Искаме от британското правителство да разбере, че не може Великобритания да има същите привилегии, каквито имат страните-членки на ЕС. Щом напускате Единния пазар, вече не сте част от него, обобщи очевидното председателят на ЕК. Той изрично подчерта, че ЕС иска разумно решение, с което да не се позволи въвеждане на физическа граница между Ирландия и Северна Ирландия. Председателят на ЕК обаче не пропусна да обяви, че независимо от излизането на Великобритания, тя ще е близък съсед на ЕС и подкрепи бъдещо споразумение за свободна търговия между ЕС и Обединеното кралство.
Какво още каза Юнкер за Европа, мигрантите и Сирия прочетете ТУК.
Коментари