По-нататъшната съдба на европейската валута ще зависи изцяло от решението на правителството на Германия.
Такова е мнението на британския бивш премиер Тони Блеър, изказано в навечерието на срещата на Г-20.
Световните лидери провеждат днес среща на високо ниво в мексиканския град Лос Кабос.
Почти всички европейски страни са пред избор - дали да предприемат мерки за икономии и да провеждат структурни реформи или да се борят за икономически ръст, без да правят реформи.
Да се излезе от тази ситуация може само, ако много внимателно се лавира между тези две крайности, като се провежда политика, насочена към поддържането на ръста и при това да се правят и реформите, каза Блеър, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Според него, само чрез гарантирано провеждане на основни икономически реформи и прилагането им в живота, другите членове на еврозоната биха могли да убедят Германия да продължи да се бори за еврото.
При това, смята Блеър, да се спаси еврото е възможно единствено, ако Германия направи всичко, което зависи от нея, за да спаси единната европейска валута.
От Мексико европейските лидери заявиха подкрепата си към Гърция след вота в неделя.
Те подчертаха, че вторият план за икономическото оздравяване на Атина е добра основа за изграждане на икономически ръст, заетост и просперитет. В тази връзка европейските ръководители увериха новото гръцко управление в помощта си за постигането на тези цели.
Международният валутен фонд също изрази готовност да „разговаря с новото правителство”, което ще бъде съставено след парламентарните избори в Гърция в опитите му да оздрави икономиката на страната, предаде АФП.
Отчитаме резултатите от изборите в Гърция и сме готови да разговаряме с новото правителство, за да помогнем на страната да постигне целта си да възстанови финансовата стабилност, икономическия растеж и заетостта, посочи говорител на МВФ в рамките на срещата на Г20 в мексиканския град Лос Кабос.
Коментари