С 0.7% е намалена прогнозата за икономическия растеж на Китай в последния доклад на Световната банка, съобщи BBC. Въпреки че преди шест месеца институцията имаше по-оптимистични очаквания за развитието на втората най-голяма икономика в света, вече се предвижда ръстът на Китай през 2013 година да бъде само 7.7%. Сред причините за понижаването са одобрените от Пекин инфраструктурни проекти на стойност над 150 млрд. долара. Според експертите от Световната банка е възможно те да повлияят негативно на икономическата ситуация в страната.
За снижената прогноза спомагат и политическите мерки, които управляващите в Китай взимат за реформиране на икономическия модел. През последните десетилетия азиатската държава разчиташе основно на износ и на инвестиции от страна на правителството за стимулиране на икономиката. Напоследък обаче експортът на китайски стоки пострада поради кризата в ключови пазари в САЩ и Европа. Това породи съмнения дали Китай може да продължи да поддържа високия си растеж. В последния си доклад Световната банка също изразява опасения дали настоящият модел на Китай е достатъчно устойчив.
Междувременно в страната се чуха призиви икономиката да се ориентира към вътрешното потребление, за да се компенсират загубите от експорта. Според експерти обаче подобно завъртане може още повече да забави ръста на държавата.
Очакванията за растежа на глобалната икономика също са занижени, показват данните от доклада. От 2.4% преди шест месеца сега те са се свили до 2.2 на сто. Не се очаква особено подобрение на икономическото положение в развиващите се страни, а ако все пак има такова, то ще бъде доста скромно. Световната банка предупреждава, че през следващите месеци може да се очаква бавен, но стабилен глобален ръст.
Коментари