Министърът на икономиката на Сърбия Раде Баста призова правителството незабавно да вземе решение за налагане на санкции на Русия, съобщи телевизия N1.
В прессъобщение на министерството се цитират думите му, че Сърбия "вече плаща висока цена за това, че не е наложила санкции на Русия, и това е станало непоносимо", добавя БГНЕС.
ОЩЕ по темата: Руският бюджетен дефицит надмина 34 млрд. долара за първите два месеца на годината
"Като министър на икономиката не мога да се съглася да мълча, когато виждам под какъв натиск е сръбският президент Александър Вучич, поради което съм за налагане на санкции на Русия. Заставам до президента Вучич в защита на държавните и националните интереси и му имам пълно доверие. Ето защо призовавам сръбското правителство и всички министри да заемат позиция по този въпрос", заяви Баста.
Според него с течение на времето Сърбия е изправена пред нова реалност. “Не се вижда краят на конфликта и изглежда, че разумът е изчезнал.... Сърбия е изправена пред огромен натиск заради световните сътресения", каза министърът.
Интересен факт, показващ какви са сътресенията, е репортаж на Радио Свобода. Според репортажа, поне 8 руски дипломатически служители, изгонени от други държави, са акостирали в Сърбия. Пример е Алексей Иваненко, втори секретар на руското посолство в Хърватия. На 11 април, 2022 година той и още 17 руски дипломати бяха изгонени от Хърватия, но 6 месеца по-късно Иваненко е акостирал в Сърбия като първи секретар на руското посолство там.
В този ред на мисли преди няколко дни интересно изказване направи в личния си профил във Фейсбук бившият ни посланик в Русия Илиян Василев: "Гледайте схемите на ББ и Пеевски в енергетиката за да разберете как е съставен списъка Магнитски, и кои ще бъдат следващите. Борисов и Радев /Кирил Добрев помежду им/ да се ориентират по метаморфозата на Орбан - ключовото му изречение - можем да искаме да поддържаме отношения с Путин, но светът се промени и това повече е невъзможно. Вучич също се опитва да вземе завоя".
ОЩЕ по темата: Заради санкциите: Русия губи 500 млн. долара на ден от природен газ и петрол
Коментари