Икономиката е в стагнация, износът все по-малко компенсира проблемите на производството, а потреблението е стигнало до такова свиване, че е пред разпад, алармираха от КНСБ.
Синдикатът представи днес данни за цената на издръжката на живот за месец, предаде БГНЕС.
547 лв. на човек и 2189 лв. за четиричленно семейство е цената на издръжката на живот за месец, като има увеличение с 2% спрямо декември 2011, и с 3.2 % спрямо март миналата година.
От синдиката ще настояват да се изработи механизъм за определяне на минималната работна заплата, като долна граница да бъде нетния доход, определен за официалната линия на бедност.
С бюджет 2013 трябва да има финансово разхлабване, с него трябва да бъдат увеличени пенсиите с поне 10%, да се стимулират и социалните структури, каза лидерът на синдиката Пламен Димитров.
47% от българите са ограничили всекидневните разходи за храна през януари 2012 г.
През наблюдавания период е отчетен рекорден скок на цените на яйцата, пресните зеленчуци също излизат с високи цени. С 1% поскъпва млякото и млечните продукти. Цените на разходите за наем поддръжка на жилище са се покачили с 6%, а на облекло, обувки и лични принадлежности с 5.8%.
Подобни разходи трудно могат да бъдат понесени от българското семейства на фона на голямата безработица, каза Вили Иванова от КНСБ.
Посочената от нея границата на бедност, формирана на базата на потребителска кошница от 77 продукта, е 206 лв. и бележи ръст с 1.9%.
Сред причините за поскъпването на живота Иванова определи акциза на газа за битова употреба, увеличението на цените петрола и газа, намаляване на селскостопанското производство и фалити на фирми, които не са успели да отговорят на европейските директиви.
Има спад с 3% при средна пенсия, и 4% за минималната пенсия, като няма реален растеж на средната работна заплата.
Заетостта е намаляла с 155 000 души в периода 2010-2011 г., а 380 000 работници са загубили работните си в периода 2008-2011 г.
Регистриран е също спад на промишленото производство в началото на 2012, като има 5.5 % спад спрямо февруари миналата година. Износът също е намалял със 7.3%, спадът при потреблението и търговията на дребно е 6.4%.
Всичко това показва една стагнираща икономика, износът все по-малко може да компенсира проблемите на производството, каза Димитров.
За периода 2010-2012 г. има 50% спад на броя на българите, които имат спестявания, като 46% от тези хора имат спестени суми до 1000 лв.
Населението обеднява, само една малка група продължава да спестява и да трупа богатство, каза на фона на тази статистика Димитров. Има устойчива тенденция през последните две години от да се тегли повече, отколкото се влага, допълни той.
Коментари