СИФ: Качеството на институциите в България е изключително ниско


СИФ: Качеството на институциите в България е изключително ниско
Снимка:

944

Качеството на институциите в България остава на изключително ниско ниво. Това е един от изводите в годишния доклад за конкурентоспособност на страните в света "TheGlobalCompetitivenessReport”, който се изготвя от Световния икономически форум (СИФ), предаде БГНЕС. По този показател страната ни е на 107-о място от общо 148 държави, като в последните години винаги сме били на по-задните места по него. През 2012 г. например заемахме 108-а позиция. Според доклада подобряването на работата на институциите трябва да бъде приоритет за властта, като най-доброто средство за това е бързо да се въведе електронно правителство.

Негативни са оценките за страната ни и в други сфери. По отношение на състоянието на съдебната система например сме чак на 123-то място. В България има и ниска степен на прозрачност на правителствените политики, както и слабо доверие в политиците – по последния показател сме на 97-о място с оценка едва 2,4 при максимална 7, сочат данните.

По отношение на пазара на труда България показва сериозно отстъпление – от 49-та позиция през 2012 г. до 61-ва през тази година. Възникват сериозни проблеми, свързани с високата безработица, ниската производителност на труда, подценяването на професионалния мениджмънт, липсата на сътрудничество между работодатели и служители. Особено негативно се оценява капацитетът на страната да привлича и задържа талантливите млади хора, като по тези показатели България е на последните места в класацията.

В развитието на иновациите страната ни също пада назад в класацията – от 92-о до 105-о място. Потенциалът на българските фирми да внедряват иновации е оценен на едва 103-о място. Оказва се също така, че липсва достатъчно добро сътрудничество между университетите и индустрията – по този показател сме на 117-а позиция.

Състоянието на българския бизнес продължава да се оценява негативно. По този фактор падаме от 97-о на 106-о място. Принос за влошаването на позициите има икономическата криза и трудностите, с които се сблъскват предприемачите. Те произтичат от неефективните политики за обучение и квалификация на персонала, липса на активни маркетингови стратегии, нежелание да се делегират права на подчинените. Пречките за развитие на бизнеса включват още разпространение на корупционни практики и неефективната държавна администрация. Сред българските икономически предимства пък е откроено наличието на евтина работна ръка.  

Все пак има и два показателя, които дават поводи за оптимизъм. България е подобрила конкурентоспособността си, която минава от 62-о на 57-о място. Стойността на индекса за конкурентоспособност на страната се повишава от 4.27 през миналата до 4.31 през настоящата година (при максимална стойност 7). През 2013 г. България изпреварва няколко държави-членки на ЕС по този показател – Кипър, Словения, Унгария, Румъния, Словакия и Гърция, която е едва 91-ва.

По отношение на макроикономическата стабилност България е на 30-о място. Благоприятната позиция е свързана с доброто управление на държавния дълг и ниския бюджетен дефицит.  

Другият фактор, по който страната се представя много добре, е технологичната готовност - 44-то място, като през миналата година е била 52-ра. Това е и факторът, който има най-голямо значение за придвижването напред. Тук са включени няколко количествени индикатора, които имат много добри стойности. Това са: интернет потребители (55.1% и 55-то място); брой абонати на широколентов интернет (17.6 на 100 души от населението и 38-мо място); висока скорост на интернет.

Екипът на СИФ базира своето изследване върху глобалния индекс за конкурентоспособност, който отразява микро и макроикономическите аспекти на конкурентоспособността. Индексът се основава на 12 фактора, които влияят върху конкурентоспособността. Това са: институции, инфраструктура, макроикономическа среда, здравеопазване и основно образование, висше образование и обучение, ефективност на стоковите пазари, ефективност на пазара на труда, финансови пазари, размер на пазара, технологична готовност, степен на развитие на бизнеса, иновативност. Официалният доклад ще бъде публикуван утре.

  • Етикети:

Още от Макроикономически поглед


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.87844
  • GBP
    1
    2.35062
  • JPY
    100
    1.21601
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички