Какви ли не становища се чуват през годините за социалната система на Швеция. Едни я наричат модел за съвременното общество, докато други я заклеймяват като бреме за данъкоплатците.
Изглежда обаче вече никой не може да нарече шведските социални служби „най-щедрите” – поне така твърди публикуван наскоро доклад, изготвен по поръчка на парламента.
Според документа, сравняващ скандинавската държава с 18 страни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, много от социалните придобивки на Швеция вече са по-скромни по размер, отколкото в други напреднали икономики. В това число влизат компенсациите в случай на болест и безработица.
Само допреди седем години, Швеция се хвалеше с третите по щедрост в света помощи за безработни. Днес страната е вече на 12-то място, след Германия, Швейцария, Франция и Канада.
Не е изненадващо, че докладът веднага намери своите критици.
„Не съм съгласен със становището, че колкото по-щедро – толкова по-добре” – коментира социалният министър Улф Кристерсон – „Години наред живяхме с това убеждение и то доведе до скок на отпуските по болест за дълъг период от време. Това отвори въпроса – как да върнем хората обратно на пазара на труда?”
Именно в тази насока са усилията на настоящото дясноцентристко правителство, което затяга не само размерите на отпусканите помощи, но и правилата за получаването им.
Коментари