Съединените щати бяха на път във вторник да избегнат принудителните строги икономии известни като "фискална (бюджетна) скала" с компромиса, постигнат в нощта на Нова година от Сената, но текстът все още предстои да бъде приет от Камарата на представителите, където републиканците изглеждат твърде сдържани.
Законът, както е известно, предвижда по-високи данъци за богатите (данъчна ставка от 35% до 39,6% за домакинствата с доходи над 450 хиляди долара на година), но оставя висящи много въпроси за отложените с два месеца автоматични съкращения на публичните разходи, особено на военните, коментира АФП.
Републиканското мнозинство в Камарата на представителите обаче съвсем не изглежда на разположение да приеме този закон. Според него той не предвижда достатъчно намаляване на публичните разходи.
Във вторник, след седмици на шумни декларации и задкулисни преговори, Сенатът прие закона с огромно мнозинство (89 гласа срещу 8). Този компромис беше договорен от вицепрезидента Джо Байдън и лидера на републиканското малцинство в Сената Мич Макконъл. Все пак в горната камара - Сената - мнозинство имат демократите.
Необходимо е обаче и Камарата (в която пък доминират републиканците) да даде на свой ред зелена светлина на текста. Това трябва да стане, ако САЩ искат да избегнат последиците от "бюджетната скала".
Всъщност сблъсъкът с "бюджетната скала" технически започна с влизането на 2013 г. на източния бряг на Съединените щати (07:00 българско време на 1 януари), но неговите последици ще бъдат ограничени в краткосрочен план, тъй като вторник бе неработен ден в САЩ.
Повишаване на данъците за най-богатите домакинства очевидно е победа за Обама, който направи това "твърда позиция" от която не отстъпваше по време на преговорите.
"Не забравяйте, че само преди месец републиканците в Конгреса заявяваха, че никога няма да дадат съгласието си за повишаване на данъците за най-богатите американци", каза той с усмивка в понеделник следобед по време на пресконференция.
В изявление, публикувано във вторник от Белия дом, това бе наречено "победа за семействата от средната класа и за икономиката." Белият дом се похвали и с решението "което задържа данъка общ доход на умерено равнище за средната класа" и означава, че "милионерите и милиардерите ще платят своя справедлив дял за намаляване на дефицита".
Но президентът трябваше да направи и отстъпки и някои от демократите не крият разочарованието си. Обама категорично защитаваше по време на кампанията си за преизбиране прага за увеличаване на данъците при доходи не от 450 хиляди долара нагоре, а от 250 хиляди на домакинство годишно.
Споразумението също отлага с два месеца автоматичните съкращения, планирани да влязат в сила в сряда, за да даде още веднъж на депутатите повече време, за да разработят план за намаляване на разходите.
Назрява още един сблъсък през следващите няколко седмици – това е вдигането на законово определения таван на дълга на САЩ, официално достигнат в понеделник. Решението да се отложи с два месеца влизането в сила на решенията за разходите може да събере двете отделни теми и да създаде нова, още по-зловеща "бюджетна скала".
Пазарите също могат да бъдат уплашени от задънената улица на Вашингтон. Затворената във вторник Нюйоркска фондова борса възобнови работа днес сутринта.
Коментари