Франсоа Оланд отстрани Никола Саркози като държавен глава на Франция в неделя и обеща да отмени неговата политика на строги икономии.
Заедно с поражението за гръцкото правителство на изборите от последната нощ, победата на Оланд ще има последици за еврозоната, коментира европейската преса.
Вестниците описват победата на социалиста като повратна точка за Европа, но предупреждават и за предстоящите огромни предизвикателства.
Неопитният Оланд възнамерява да проведе разговори с Европейската централна банка и германския канцлер Ангела Меркел, за да изиска допълнителни заеми за подсилване на растежа, коментира британският в. „Дейли мейл”.
Заплахата за единната валута се увеличи, когато гласоподавателите в приближилата се към банкрут Гърция също отхвърлиха плановете за прокарване на твърда финансова дисциплина.
Някои критици дори твърдят, че резултатът от изборите може да предизвика разпадане на еврото.
Европа се плъзна в нов икономически хаос миналата нощ, когато Франция отхвърли строгите икономии и избра изразходващия средства президент-социалист, продължава в. „Дейли мейл”.
„Довиждане, президент Блинг Блинг” е заглавието в британския консервативен таблоид „Дейли Мейл”, докато германските вестници се чудят какво ще означава поражението на Никола Саркози за германско-френските отношения.
Победата на Оланд се описва като „повратна точка, особено за Ангела Меркел”, пише “Файненшъл таймс Германия”.
„Франсоа Оланд, когото канцлерът се опитва да избегне на всяка цена, стана президент вместо нейния фаворит. Колко неприятно за Меркел. Не толкова, защото Оланд ще заплаши спасяването на еврото. А защото неговото искане за допълване на фискалния пакт на ЕС с елементи за растеж нанася удар по върховенството на канцлера в Европа”, пише изданието.
Левият берлински вестник „Тагесшпигел” също разглежда победата на Оланд като удар за Меркел.
Той разглежда Франция като „символично напускаща Северна Европа в посока на Южна Европа – с цел отклонявайки се от бюджетната дисциплина” и допълва: „Това означава, че Германия има по-малко, твърде малко съюзници”.
Регионалният ежедневник „Щутгарт цайтунг” изразява съмнение, че Франция сама може да е достатъчно силна да се справи с настояването на Меркел за запазване на икономиите като основно средство срещу кризата в еврозоната.
Британският „Индипендънт” казва, че победата на Оланд, и краят на Саркози, вещае „промяна в начина, по който Европа се справя с дълговата криза и как Франция действа по света”.
Лондонският “Файненшъл таймс” пише: „Саркози стана последната жертва на реакцията срещу титуляра”, и сега всички очакват реакцията на световния пазар.
Британският политик Найджъл Фарадж заяви, че „избирането на Оланд е страхотна новина. Това ще помогне да се разбие връзката между Германия и Франция, двата двигателя на европейското обединение”.
Коментари