Бизнесът и правителството трябва да решат какъв ще бъде прагът, който да мотивира инвеститорите да идват в България и той трябва да бъде регионално балансиран.
Това каза президентът Росен Плевнелиев, който днес откри Осмия национален иновационен форум на тема „Иновации и конкурентоспособност”, съобщават българските информационни агенции.
Прагът трябва да е по-нисък в икономически по-слабо развитите райони на страната, посочи той.
Той призова през следващите две седмици въпросът да се обмисли внимателно и да се вземат добри решения.
Припомняме, че Плевенлиев върна на 12 декември за повторно обсъждане текстове от Закона за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите.
Президентът призова също за допълнителни и видими преференции за чуждестранните инвеститори, включително за визови облекчения.
Държавният глава припомни и необходимостта от премахване на пречките от страна на държавата за започване на нов бизнес и за развитие на иновативните идеи, от повече инвестиции в образованието и от изработването на учебни програми, обвързани с нуждите на реалната икономика и в подкрепа на предприемачеството.
Налице е значим напредък в разработването на платформите за иновации, сред които са два фонда за съфинансиране и "София тек", заяви още президентът пред участниците в иновационния форум.
Той допълни, че по първата в страната ни иновационна екосистема "София тек" се работи ежедневно, като партньори на икономическото министерство са БАН, Софийският университет, Техническият университет и редица други институции.
Страната ни ще работи и за регионално лидерство в производството на храни чрез развитието на платформа за иновации в областта, която се планира да бъде изградена в Пловдив.
По думите на президента, с новия Закон за насърчаване на иновациите трябва да бъдат интегрирани всички национални политики в сферата на иновациите, а текстовете трябва да бъдат подложени на обстоен дебат.
Променяме Закона за инвестициите, подготвяме промени в Закона за иновацията, подготвяме нов закон за средното-професионално образование, подготвяме национални екосиситеми в областта на производство на храни, подготвяме специални мерки в подкрепа на малки и средни предприятия, включително планираме еврофондовете за период 2014-2020. И това всичкото заедно, накуп, в една посока, обобщи Плевнелиев.
Коментари