Гърция не обмисля възможността за излизане от еврозоната, нито пък връщане към драхмата, заяви днес премиерът на страната Лукас Пападимос в интервю за американската телевизия Си Ен Би Си.
Често говорят, че напускането на еврозоната е изход за Гърция. Смятам, че това не е изход. Това е позицията и на правителството, и на всички партии, както и на по-голямата част от гърците, които подкрепят еврото, каза Пападимос.
Можем да постигнем фискална консолидация и да възстановим конкурентоспособността по-ефективно, ако сме в еврозоната, а не извън нея. Освен това еврото ни дава монетарна стабилност и институционална база, която допринася за фискалната дисциплина, а тя в дългосрочен план ще обезпечи икономически ръст, посочи гръцкият премиер.
Заради сегашната ситуация Гърция ще бъде принудена още след 10 седмици, т. е. в края на март, да обяви фалит, вещаят някои анализатори. Страната няма достатъчно средства, за да изплати сумата от 14,4 млрд. евро по облигации, чийто падеж изтича на 20 март.
Гърция се нуждае от споразумение с частния сектор, с ЕС и МВФ, за да избегне дефолт, но преговорите с частните кредитори приключиха без споразумение в петък.
Инспектори от ЕС, МВФ и ЕЦБ, които се очаква да пристигнат в Атина във вторник за обсъждане на втория спасителен пакет за Гърция от 130 милиарда евро, предупреждават, че споразумението с частния сектор за отписване на гръцкия дълг трябва да бъде постигнато, преди те да се съгласят да предоставят на страната нова помощ.
Ако преговорите с частните кредитори по отписване на гръцкия дълг се провалят и не стигнат до споразумение, тогава Гърция ще фалира, а проблемът ще се разшири, предупреждават експертите.
Ако не бъде постигнато споразумение с кредиторите на Гърция, страната ще има нужда от още един многомилиарден кредитен пакет, за да покрие своите задължения. В противен случай ще настъпи некоординиран фалит, писа Уолстрийт Джърнъл.
Според някои експерти пониженията на рейтингите на икономиките от еврозоната миналия петък били предизвестие за "очакван фалит на Гърция".
Коментари