Бюджетът на страната за 2013 г. е доста тривиален. Да, има акценти върху индексирането на пенсиите и малко по-голям ръст в образованието, но ако погледнете реалните ръстове такива фактически отсъстват. Това заяви пред БГНЕС в НС депутатът от Коалиция за България и бивш финансов министър Пламен Орешарски.
При инфлация 3.4%, която е прогнозирана в бюджета, не остават ръстове почти никъде, коментира той. Така че следващата година ще повтори тази, включително от гледна точка на доходи и бюджет.
Страхувам се, че заради политиката, която следваме последните няколко години, 2013 г. няма да е последна в тази поредица, ако по-кардинално не се сменят икономическите политики, подчерта Орешарски. Трябва да има категорично насърчаване на стопанската активност по всички възможни направления, изясни той.
Не очаквайте да ги изброя - вълшебни мерки, които никой досега не се е сетил да прилага. Бюджетът само преразпределя доходи, създадени в частния сектор. В този контекст, без да насърчаваме стопанската активност за никакви доходи не можем да говорим, освен ако не искаме създадени вече доходи толкова да ги преразпределим, че накрая да загубим и тях, отбеляза бившият финансов министър.
Според Орешарски не е благоприятно за България, ако се приемат общи данъчни правила и общ банков надзор в ЕС. Това е така, защото едно от малките, съществени преимущества на бизнес средата у нас, са ниските данъци - между най-ниските в Европа, обясни той. Така че ако се отиде към някаква форма на унификация на данъчното облагане в ЕС, ние наистина ще загубим това ключово преимущество и не е добре, заключи Орешарски.
Коментари