Неконтролираният фалит на Гърция би струвал на международната икономика 1000 милиарда евро.
Това е изчислил Институтът за международни финанси.
Заключенията си банковата организация е предала на европейските лидери под формата на доклад в средата на февруари, съобщава АФП.
Институтът, който преговаряше от името на частните кредитори за преструктурирането и намаляването на гръцкия дълг, смята, че Европейската централна банка ще бъде особено силно засегната от фалита заради високата си експозиция към гръцки облигации и заради действията, които тя трябва да предприеме, за да предотврати разпространяването на кризата.
Институтът смята още, че невъзможността на Гърция да изплаща задълженията си може да дестабилизира Португалия, Ирландия, Италия и Испания, които са най-вероятните следващи жертви на кризата в Европа.
Междувременно икономическият есеист Филип Коган заяви, че германците няма да си върнат парите, които са отпуснали под формата на заеми за Гърция.
Германците и северноевропейците имат два избора. Те могат направо да дадат пари на Гърция и Португалия или да заемат на двете страни средства, които няма да бъдат върнати, пише Коган в статията си „Удавени в дълга”, цитиран от френския вестник "Фигаро".
Така или иначе няма голяма разлика – те нямат да видят повече парите си, смята финансовият есеист.
Сумата, която МВФ е отпуснал досега на Атина, възлиза на 20 милиарда евро и е най-високата в историята на финансовата институция.
Според прогнозите Атина ще може да върне заемите на международните си кредитори, включително Германия, при условие, че реформира икономиката си и получи помощ, докато реформите започнат да действат.
Коментари