Излизането на Великобритания от ЕС може да доведе до влошаване на германската икономика, пише Deutsche Welle.
"Великобритания е важен икономически партньор за Германия и изменянето на икономическите отношения между най-големите икономики на Европа и втория ѝ по големина член няма как да бъдат незабележими", коментира председателят на мисията на МВФ в Германия Енрику Детрагиаш.
Според главния икономист на банка BayernLB Юрген Михелс неопределеността, свързана с излизането на Великобритания от ЕС ще струва загуба за икономическия ръст на страната от 0,2% за тази година и на 0,5 за следващата.
Ръстът на БВП на Германия тази година ще бъде 1,7% а през 2017 г- 1,5%, според прогнозите на МВФ. От там отбелязаха, че прогнозата не е отчитала икономическите последствия от Brexit.
"Мислим да преразгледаме прогнозите в посока на понижаване", заяви Детрагиаш и допълни, че новата прогноза на МВФ ще бъде публикувана в средата на юли в рамките на обзора на състоянието на световната икономика.
Междувременно най-голямата германска банка - Deutsche Bank, понесе тежки критики от няколко посоки. Федералният резерв на САЩ и МВФ порицаха грешки в управлението ѝ, отбелязвайки, че това може да има широки последици за нейните цялостни финансови операции. Институциите посочиха, че основни въпроси, свързани с управлението на Deutsche Bank, засилват опасенията за рисковете, които кредитната институция поставя пред финансовата стабилност.
Банката също така беше глобена по-рано днес от независимия регулатор на "Уолстрийт" – FINRA – с 6 млн. долара за неизпълнение на задължението за предоставяне на навременни и точни данни за нейната търговия и транзакции. Наложеното на Дойче банк наказание от страна на Регулаторния орган на финансовата индустрия (FINRA) е най-голямото в историята по въпроси, свързани с т.нар. "сини отчети" (изискванията за предоставяне на Комисията за ценни книжа и фондови борси на информация, свързана с търговията и финансовите транзакции на дадена финансова институция).
Коментари