Въпреки вълната по-строги регулации, световната финансова система остава толкова нестабилна, колкото и преди кризата, последвала колапса на Lehman Brothers, предупреди Международният валутен фонд в свой доклад, публикуван във вторник.
„Въпреки че регулаторите полагат усилия, все още предстои реформите да дадат резултат и да заздравят сигурността на финансовите структури.” – се казва в шестмесечния доклад Global Financial Stability Report – „В някои икономики и региони продължаващата криза породи нуждата от интервенции и отложи планираните промени”.
МВФ е една от институциите, обвинявани за катастрофата от 2008-09 г., като според анализатори, тя не е излязла с достатъчно сериозно предупреждение за надвисналите рискове, напомня британското издание The Guardian.
В последния си анализ организацията изтъква, че световните банки са точно толкова големи и взамимносвързани, колкото бяха тогава. Освен това, те остават зависими от краткосрочни източници на капитал, вместо да разчитат на солидна база от депозитари.
МВФ отбелязва, че в много държави закъсали заемодатели бяха поглънати от по-силните си конкуренти в разгара на криазата, оставяйки пазара още по-консолидиран, отколкото бе преди 2008 г.
„Като цяло, рисковете за финансовата система се запазват. Конкретно, притеснение буди мащаба на институциите и засилената консолидация на сектора.” – се отбелязва в доклада. Според експертите на МВФ, потенциалното бъдещо въвеждане на някои нови деривати ще доведе до засилване на сложността на предлаганите продукти и ще увеличи опасността от неточно изчисляване на рисковете.
И докато водещите глобални икономики, включително САЩ и еврозоната, се борят с икономическия застой, от МВФ се притесняват от евентуалните негативни ефекти от поддържането на ниски лихвени равнища и от радикалните монетарни политики на централните банки.
Институцията призовава регулаторите да засилят контрола над небанковите финансови институции като хедж фондове, и да окуражат сектора като цяло да предлага по-опростени продукти.
Според МВФ, не би било зле изцяло да се забрани на банките да участват в някои рискови дейности, вместо да се надяваме, че по-строгите изисквания за капиталова адектватност ще се окажат достатъчна защита сами по себе си.
Коментари