Консултантската компания Grant Thornton публикува рейтинг на държавите, в които бизнесът има най-голям шанс да отбележи динамичен ръст, и вероятно за мнозина ще е изненадващо, че пет страни от топ 10 са от разтърсвания от кризата Стар континент.
Представителите на еврозоната са трима – Германия, Австрия и Финландия. Както и в други подобни класации, начело застава Сингапур.
„Динамика означава възможността да оперираш бързо, ефективно и без сериозни пречки – било то вътрешни или външни” – обяснява Стефан Чипман, един от авторите на доклада. При изчисляване на коефициента на динамика се вземат предвид фактори като достъп до кредити, регулаторна среда, поддръжка на научните изследвания и въвеждане на нови технологии.
№10. САЩ
Ниво на динамика: 64,1
Силни страни: САЩ се нареждат осми в категорията „благоприятна финансова среда”. Икономиката се хвали с голям брой силно развити сектори, но основни фактори, ограничаващи динамиката на бизнеса, са поляризираната политика и скромният икономически ръст.
№9. Германия
Ниво на динамика: 64,8
Силни страни: Германия се нарежда девета в категорията „наука и технологии”. Жителите на страната са известни с организационните си умения и инженерния си талант – затова и държавата остава най-силния представител на еврозоната.
№8. Южна Корея
Ниво на динамика: 64,9
Силни страни: Южна Корея е четвърта в категорията „наука и технологии”. Азиатската държава е известна с мощните си промишлени конгломерати, които й позволяват да остане лидер в областта на технологичните иновации.
№7. Швейцария
Ниво на динамика: 64,1
Силни страни: Швейцария е пета в категорията „наука и технологии”. Превъзходната инфраструктура и присъствието на световни инженерни лидери правят страната изключително привлекателна за бизнеса.
№6. Австралия
Ниво на динамика: 65,6
Силни страни: Австралия е седма в категориите „икономическа среда” и „работна сила и човешки ресурси”. Студентите в Австралия и съседна Нова Зеландия отделят повече време за образованието си, отколкото в която и да било друга държава.
№5. Австрия
Ниво на динамика: 66,1
Силни страни: Австрия е четвърта в категорията „финансова среда”. Въпреки кризата в еврозоната, страната няма проблеми с ликвидността, а и осигурява благоприятна регулационна среда.
№4. Израел
Ниво на динамика: 69,3
Силни страни: Израел може да се похвали с най-динамичната научно-технологична среда в света. Въпреки че не е голяма държава, Израел е на трето място в света по брой на компаниите, листвани на NASDAQ.
№3. Швеция
Ниво на динамика: 69,6
Силни среди: Швеция е на трето място в категориите „бизнес среда” и „наука и технологии”. Скандинавската държава се отличава с открита и прозрачна бизнес среда, в която научните изследвания се окуражават. Информационно-технологичната инфраструктура е първокласна.
№2. Финландия
Ниво на динамика: 70,5
Силни страни: Финландия предоставя най-благоприятната икономическа среда за водене на бизнес в света. Изключително открита и прозрачна икономика, с ясни регулаторни правила.
№1. Сингапур
Ниво на динамика: 72,1
Силни страни: Сингапур е лидер в категорията "финансова среда". Ограничените регулации, ниските данъчни ставки, достъпът до експлозивно разрастващите се азиатски пазари и облекченото кредитиране правят Сингапур най-благоприятната държава за водене на бизнес в света.
Коментари