На световната финансова система не й достигат около 2 трлн. долара, изчисляват анализатори от Morgan Stanley, цитирани от агенция Bloomberg.
Централните банки по света увеличават валутните си резерви с рекордни темпове, а частните играчи остават изправени пред липса на ликвидност. През второто тримесечие на 2011 г., делът на доларите в резервите на централните банки пада до рекордно ниските 60.5%, а към декември показателят се вдига до 62.1%.
Силното търсене на американските пари през периода е създало дефицит сред частните играчи, оценяван на около 2 трлн. долара. От началото на 2012 г. курсът на долара се покачи с 8.2% спрямо другите основни валути – най-значителния скок от седем години насам.
От началото на финансовата криза от 2008 г., Федералният резерв е напечатал над 2 трлн. долара като част от програмата си за стимулиране на икономиката. Въпреки това, търсенето на „зелените гущери” е оживено, на фона на европейските проблеми, които принудиха инвеститорите да бягат от еврото.
Експертите обаче не изключват отслабване на долара в дългосрочна перспектива, най-вече заради нарастващия външен дълг на САЩ. Американският бюджет също е проблемен, като през 2012 г. дупката в хазната може да достигне 8.1% от брутния вътрешен продукт.
В по-близък план, анализаторите на Morgan Stanley предвиждат курсът евро/доларът да достигне 1.19 към края на 2012 г., спрямо 1.2961 на 30-ти декември 2011 г.
Коментари