МВФ: Стабилните сте, но изоставате


МВФ: Стабилните сте, но изоставате
Снимка:

517

България е фискално стабилна, но продължава да бележи слаб ръст, а безработицата остава проблем номер едно за страната.

Това се посочва в годишния преглед на МВФ за състоянието на българската икономика през 2012 г.

Силните буфери и последователното прилагане на строга политика позволиха на България да поддържа стабилност в една сложна среда. Все пак, растежът остава слаб, безработицата е висока, а икономиката остава изложена на външни рискове, особено във връзка с кризата на еврозоната, се казва в изявление на Катрина Пърфийлд, ръководител на мисията на МВФ за България, която беше в София за извършване на прегледа, информира БГНЕС.

От фонда прогнозират реалният растеж на БВП да достигне 1 процент през 2012 година, благодарение на по-силното вътрешно търсене, вследствие усвояването на европарите, и да се повиши до 1,5 процента през 2013 г. Очакванията за износа са за тенденция към възстановяване.

Средногодишната инфлация през 2012 г. се прогнозира да достигне 2,5 процента като следствие от по-високите цени на храните и горивата, посочва Пърфийлд.

Бюджетният дефицит на касова основа за 2012 г. се очаква да спадане до 1,25 процента от БВП, с което ще се постигне значителен напредък по отношение на целите за балансиран бюджет през 2015 г., смятат от фонда.

В рамките на заложения строг бюджет ще е необходимо да се устоява на натиска за общо повишение на заплатите.

Всяко преизпълнение на приходите в бюджета трябва да се използва за увеличаване на фискалния резерв, предвид временния ефект от емисията на еврооблигации през юли. В случай на сериозен икономически спад обаче, трябва да се позволят корекции на дефицита в съответствие с икономическия цикъл, се посочва още в изявлението на ръководителя на мисията на МВФ у нас.

За повишаване на растежа и заетостта МВФ препоръчва по-смели структурни реформи.

По-големите капиталови разходи (например за базовата инфраструктура), осигурени чрез по-добро усвояване на фондовете на ЕС, биха стимулирали растежа и биха допринесли за справяне с проблемите на инфраструктурата.

Преодоляването на липсата на стимули за наемането на млади и не толкова квалифицирани работници, активните политики на трудовия пазар и реформата на образованието, пък биха повишили уменията и производителността.

Ограничаването на възможностите за ранно пенсиониране биха насърчили по-активното участие на работната сила, което заедно със здравната реформа би допринесло за справяне с увеличаващите се разходи от застаряването на населението.

Социалноосигурителните вноски по новата единна система за заплащане трябва да отиват директно в пенсионните фондове за гарантиране на тяхната жизнеспособност.

Предсказуемото прилагане на частните договори е от критична важност за по-добрия бизнес климат. Обявяването в несъстоятелност със задна дата повишава рисковете за всички кредитори и в крайна сметка води до по-високи разходи за новите кредитополучатели. Промените на законовите разпоредби за обявяването в несъстоятелност така, че наред с другото, да се забрани обявяването в несъстоятелност със задна дата, би решило в голяма степен този проблем.

В допълнение, въвеждането на бързи и ясни съдебни процедури за предварително одобрени оздравителни планове и проучването на начини за насърчаване на доброволни механизми за споразумения, би довело до по-бързи и по-ефективни решения по дългови спорове.

Банковата система е стабилна, но средата на слаб икономически растеж е предизвикателство. Силното нарастване на депозитите и намаленото търсене на кредити повишиха ликвидните буфери и намалиха външното финансиране, отчитат още от МВФ.

Необслужваните кредити на брутна основа продължават да нарастват, достигайки до 16.9 процента от всички кредити (юни 2012 г.).

Банките трябва да се насърчават да решават активно проблемите с необслужваните кредити чрез преструктуриране на кредитите, освобождаване от активи, пълно или частично отписване, при строг контрол от страна на Българската народна банка, завършва изявлението на Катрина Пърфийлд.

  • Етикети:

Още от Макроикономически поглед


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.87844
  • GBP
    1
    2.35062
  • JPY
    100
    1.21601
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички