МВФ повиши прогнозите си за ръст на икономиката в ЦИЕ


МВФ повиши прогнозите си за ръст на икономиката в ЦИЕ
Снимка:

452

На фона на безпокойството за разгара на нова криза, Международният валутен фонд публикува по-оптимистични прогнози за икономически растеж в Централна и Източна Европа със средно 1,9% за тази година и 2,9% за идната.

Предишните прогнози на МВФ за същия район бяха съответно 1,1% и 2,4%, съобщи БГНЕС.

Предвижданията за България са съответно за 0,8% (2012) и 1,5% (2013).

В групата "Новоразвиваща се Европа" се причисляват Централна и Източна Европа, включително Турция, но без Словакия, Словения и Естония, които са в еврозоната, и Чехия, смятана за "напреднала".

Румъния и България попадат в групата със скромен икономически растеж - през 2012 г. той ще бъде съответно 1,5% и 0,8%, а през 2013 г. 3% и 1,5%.

МВФ подчертава, че перспективите за растеж в "Новоразвиваща се Европа" са тясно свързани с развитието на ситуацията в сърцето на еврозоната.

С най-добри прогнози е Полша, която тази година се очаква да регистрира 2,6% нарастване на БВП, а през идната година 3,2%.

Словакия ще очаква тази година 2,4% растеж, а догодина - 3,1%. След нея е Естония - съответно 2,0% и 3,6%.

Сред "добрите ученици" са още Турция, Латвия и Литва. На последно място се нарежда Унгария, където се очаква тази година растежът да бъде нулев, а през 2013 г. да достигне 1,8% от БВП.

След новините за прогнозата на МВФ основните фондови борси в Азия отвориха тази сутрин с ръст в рамките на 0,8 – 1,4%.

Предлага наднационален банков орган

Междувременно ръководителката на фонда Кристин Лагард предложи създаването на наднационална единица, способна да рекапитализира банките изпаднали в затруднение.

За да разбием порочния кръг между държавите и банките, трябва ни по-добро разпределение на рисковете през границите в банковата система. В краткосрочен план една паневропейска организация, с възможност за директно участие в банките, ще помогне, каза Лагард  във Вашингтон.

Французойката не е разработвала предварително идеята и не дава обяснения как би се финансирала подобна структура и при какви условия би се намесила.

Нейният икономически съветник Оливие Бланшар пледира също за обществена намеса в сектора.

Една публична частична рекапитализация на банките не е в дневния ред, но изглежда трябва да бъде, пише той в увода към "Световни икономически перспективи" на МВФ.

В прогнозите си за икономическото развитие през следващите шест месеца МВФ преценява, че банките от еврозоната ще трябва да намалят балансовите си разчети с 2,6 милиарда долара през следващите две години. Бланшар посочи, че това би причинило не просто "пресъхване на кредитите, а кредитна криза в Европа".

  • Етикети:

Още от Макроикономически поглед


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички